Mercyful Fate

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mercyful Fate
Základné informácie
Pôvod Dánsko  Kodaň, Dánsko
Žáner(-re) Heavy metal, Black metal
Pôsobenie 1981 – 1985, 1992 – súčasnosť (od 1999 len s príležitostnou činnosťou)
Vydavateľstvá Massacre Records
Webstránka covenworldwide.org
Členovia skupiny:
Kim Bendix Petersen
Rene Krolmark
Mikael Wikström
Charles Peter Andreason
Bob Lance
Bývalí členovia
Michael Denner
Carsten Van Der Volsing
Benny Petersen
Timi Hansen
Jan Musen
Nick Smith
Ole Frausing
Kim Ruzz
Morten Nielsen
Tommie Helgesson

Mercyful Fate je dánska heavymetalová hudobná skupina, založená v roku 1981 v Kodani. Svoju činnosť formálne neukončila, ale od roku 1999 nevydala žiaden nový materiál.

Skupinu založili King Diamond (spev) a Hank Shermann (gitara). K nim sa postupne pridávali ďalší členovia (niektorí z nich na krátku dobu odišli, ale opäť sa vrátili), až sa zostava ustálila. Druhú gitaru hral Michael Denner, basu obsluhoval Timi "Grabber" Hansen a za bicími sedel Kim Ruzz. Táto zostava v roku 1982 vydáva svoje prvé EP. Napriek tomu, že oficálny názov je Mercyful Fate EP, mnohí ho poznajú pod názvami Nuns Have No Fun alebo tiež A Corpse Without A Soul.

V roku 1983, deň pred Halloweenom, skupina vydáva debutový album Melissa. Pomenovaný bol podľa lebky, ktorú Mercyful Fate používali na koncertoch (neskôr ju niekto ukradol). Nasledujúci rok skupina vydala album Don’t Break the Oath, ale na nasledujúcom turné nastali nezhody medzi Shermannom a Diamondom, týkajúce sa najmä hudobného smerovania skupiny (Shermann chcel údajne presedlať na pop metal, čo sa Diamondovi nepáčilo), ktoré viedli k jej rozpadu. Diamond, Denner a Hansen následne založili skupinu King Diamond, Shermann založil skupinu Fate a Ruzz odišiel z hudobného priemyslu.

V roku 1992 vychádza kompilácia Return of the Vampire, ktorá pozostáva zo starých demonahrávok. Krátko na to skupina obnovuje svoju činnosť. Obnovuje sa v takmer rovnakej zostave, ako pred rozpadom, iba prichádza nový bubeník Snowy Shaw. Na prvom albume od reuinionu však hrá na bicie Morten Nielsen. Pred turné odchádza Timi Hansen (hoci vystupuje v oboch klipoch z tohto albumu, Egypt a The Bell Witch), ktorého strieda Sharlee D'Angelo. Po vydaní albumu Time skupinu opúšťa aj Shaw, toho strieda Bjarne T. Holm. V roku 1996 vychádza piaty album Into The Unknown, počas turné vystrieda Dennera Mike Wead. Hoci Wead mal byť pôvodne len dočasnou náhradou, Denner sa rozhodne sa nevrátiť. Táto zostava zostane nezmenená až do konca turné albumu 9.

Po roku 1999 Mercyful Fate opáť prestali v aktívnej činnosti, hoci oficiálne sa nerozpadli. V roku 2009 bola skupina požiadaná o spoluprácu s Guitar Hero (iniciátorom bol bubením Metalliky Lars Ulrich), kde mali byť použité skladby Evil a Curse Of The Pharaohs (obidve z debutu Melissa). Skupina súhlasila, ale pôvodné stopy sa nenašli, preto museli byť piesne nahraté odznovu. Nahrala ich takmer rovnaká zostava, ako pôvodná (okrem bicích, ktoré nahral Holm). Evil bola použitá priamo v hre, druhá pieseň vyšla len ako b-strana. Diamond, Denner, Shermann a Hansen sa tiež v roku 2011 účastnili osláv 30. výročia existencie skupiny Metallica, kde si s touto skupinou zahrali mix ich piesní, ktoré Metallica nahrala na svojom albume Garage Inc. pod názvom Mercyful Fate (išlo o piesne „Satan's Fall“, „Curse of the Pharaohs“, „A Corpse Without Soul“, „Into the Coven“ a „Evil“).

Posledná aktívna zostava (mimo príležitostných reunionov)[upraviť | upraviť kód]

  • King Diamond (Kim Bendix Petersen) – spev, klávesy
  • Mike Wead (Mikael Wikström) – gitara
  • Hank Shermann (Rene Krolmark) – gitara, basgitara
  • Bjarne T. Holm (Bob Lance) – bicie
  • Sharlee D'Angelo (Charles Peter Andreason) – basgitara

Albumy[upraviť | upraviť kód]