Kjokušin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kjokušin alebo kjokušinkai je druh karate.

Vzniklo hlavne udelením 10. danu O´Sosaiovi (veľkému majstrovi) Masutacovi Ójamovi, ktorý neskôr toto útočné, alebo niekedy prekladané aj ako „najbojovejšie“ karate vyučoval. Hodiny prebiehajú podobne ako v ostatných školách, no dôraz sa tu dáva - napríklad na konci úderov, či v cvičeniach Kata - na hlboký výdych z podbruška a spevnenie celého tela nazývaného aj ako "KIME". Pre túto školu karate je to dôležitý krok, pretože dáva úderom veľkú silu. Tak isto sa v tejto škole používa aj bojový výkrik "kiai" spojený s "kime".

Masutatsu Oyama- sám zakladateľ tejto školy karate, O´Sosai (veľký majster), zložil pomocou jediného úderu na zem 52 býkov, pričom im zlomil roh a 2 údery potreboval len na ďalších dvoch býkov. Pôvodne však pochádzal z Kórei a ku Karate sa oproti ostatným majstrom, dostal až veľmi neskoro.

Dnes sa karate kjokušin, podobne ako aj iné druhy karate, dostalo aj na Slovensko a do celého sveta. Vyučuje sa hlavne v spojení s "jemno-útočným" karate Gódžú rjú. Na Slovensku nemá až také veľké zastúpenie, no obrovské výcviky a tréningy sa konajú v Japonsku, Maďarsku, a samozrejme v USA.