Preskočiť na obsah

Kláštor Saint-Michel de Cuxa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kláštor Saint-Michel de Cuxa

Kláštor Saint-Michel de Cuxa je benediktínsky kláštor pri francúzskej dedine Codalet v departemente Pyrénées-Orientales. Veľká časť architektonických prvkov je dnes deponovaná v Metropolitnom múzeu v New Yorku.[1] V 20. storočí aktivitou perpignanského biskupstva došlo k rozsiahlej rekonštrukcii opátstva a novému osadeniu mníchmi.

Počiatky stavby sú datované do polovice 9. storočia, kedy tu bola postavená kaplnka venovaná sv. Germanovi. Roku 878 silné záplavy na rieke Têt zničili kláštor San Andrés de Eixalada a miestni mnísi boli nútení prijať útočisko v okolí. V júni 879 bol pre rehoľníkov založený kláštor Saint-Michel de Cuxa a majetok novozaloženého kláštora bol rozšírený o majetky zničeného predchodcu. Roku 974 bol za účasti piatich biskupov vysvätený trojloďový kláštorný kostol sv. Michala s piatimi, alebo siedmimi apsidami. O štyri roky neskôr sa do kláštorného ústrania v Pyrenejach uchýlil benátsky dóža Pietro Orseolo spoločne s pustovníkom Marinusom a sv. Romualdom.

Roku 1008 prevzal opátsky úrad biskup Oliba a začalo obdobie najväčšieho rozkvetu kláštora charakterizované mnohými stavebnými úpravami. Krížová chodba s plastickými zvieracími hlavicami stĺpov pochádza z 12. storočia a je pravdepodobné, že rovnakí sochári pracovali aj na južnej empore a tribúnach kláštora Serrabone.[2]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. www.metmuseum.org
  2. Románské umění : architektura, sochařství, malířství. Praha : Slovart, 2006. ISBN 80-7209-765-2. S. 278.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Klášter Saint-Michel de Cuxa na českej Wikipédii.