Kožušinové odevy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kožušinové odevy sú odevy vyrobené z kože živočíchov so srsťou najčastejšie kožušinových zvierat. Kožušina je jednou z najstarších foriem odevu. Niektorí ju považujú za luxusnú a teplú, iní ju odmietajú kvôli morálnemu presvedčeniu. Termín kožušina sa často používa na označenie kabátov, šálov alebo akýchkoľvek teplých odevov vyrobených zo zvieracej srsti. Najobľúbenejšie druhy kožušiny, najmä v 60. rokoch, známe ako luxusná kožušina boli červená či strieborná pruhovaná líška [1]. Tieto typy nakupovala predovšetkým bohatšia vrstva spoločnosti. Tí, ktorí si to nemohli dovoliť nosili napríklad odevy z vlčieho kožucha.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kožušina z norky

Kožušina sa všeobecne považuje za jeden z prvých materiálov používaných ako oblečenie a dekorácia zároveň. Prvýkrát bola používaná už v ďalekej minulosti - naši predkovia Homo sapiens či Homo neanderthalensis nosili odevy zo zvieracej srsti.

Kožušina sa stále nosí, najmä v miernych a chladných klimatických podmienkach, kvôli svojej schopnosti zadržať teplo. Tieto typy odevov boli počas studených zimných období obľúbené najmä v Kanade, a v súčasnosti sú stále využívané či už rôznymi domorodými kmeňmi, alebo rozvinutými spoločnosťami. Tvoria súčasť tradičného oblečenia v Rusku, na Ukrajine, v štátoch [2], USA, a v Japonsku.

Kožušina zvierat použitá v odevoch a výzdobách niekedy býva farbená či už jasnými farbami alebo rôznymi vzormi. Cieľom je napodobniť srsť exotických zvierat.

Zdroje kožušiny[upraviť | upraviť zdroj]

V Európe a Ázii sa kožušina z psov a mačiek predáva pod rôznymi názvami, aby sa zakryl pôvod. Napríklad psie kožušiny sa zvyknú označovať Mongolský Vlk [3].

V Spojených štátoch bol robený prieskum pri ktorom sa zistilo, že drvivá väčšina kožušín bola nesprávne označená. Zväčša sa to dialo preto, pretože kožušiny boli zo zvierat ktoré nie je legálne zabíjať.

Obchodný tovar[upraviť | upraviť zdroj]

Modelka v kožušinovom kabáte
Topánky s kožušinou z norky

Kožušiny sa získavajú legálnym aj nelegálnym lovom kožušinových zvierat alebo ich chovom na kožušinových farmách. Moderné textilný priemysel a výroba umelých kožušín umožňuje praktické nahradenie kožušín inými materiálmi. Nosenie kožušinových výrobkov preto býva kritizované ako zbytočný luxus, kvôli ktorému je ohrozené množstvo kožušinových zvierat žijúcich vo voľnej prírode a divoká zvierat chované v nevyhovujúcich podmienkach fariem, ktoré sú preto v niektorých štátoch ako týranie zvierat zákonom zakázané. Vzhľadom na nadmerné používanie ohrozených živočíchov na komerčné účely bol v roku 1973 uzavretý dohovor na ochranu ohrozených druhov živočíchov a rastlín CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) [4].

Spracovanie kože[upraviť | upraviť zdroj]

V prvom rade je potrebné získať zvieraciu kožušinu. V závislosti od typu kožušiny sa používajú správne chemikálie. Používa sa napríklad uhličitan sodný, kukuričný škrob, lanolín, rôzne odmasťovače a pod. Pracovníci, ktorí bývajú vystavení účinkom prachu z kože zvyknú mať zníženú funkciu pľúc. Koža sa potom ešte ošetruje pre zvýšenie jej kvality. Ľudia, ktorí sa venujú oprave, zmenám či čisteniu kožušinových výrobkov sa nazývajú kožušníci, tí čo sa venujú úprave a oprave kože sa nazývajú garbiari [5].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fur clothing na anglickej Wikipédii.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kožešina na neurčenej Wikipédii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]