Lemurovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lemurovité
Lemur kata (Lemur catta)
Lemur kata (Lemur catta)
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lemuridae
Gray, 1821
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lemurovité denné (lat. Lemuridae) je čeľaď poloopíc a primátov, pochádzajúcich z Madagaskaru, a jedna z piatich čeľadí známa ako Lemury. Evolučná myšlienka sa zakladala na tom, že boli predchodcami opíc a ľudoopov, ale tá už dnes nie je považovaná za pravdivú a správnu. Čeľaď dostala meno podľa starorímskeho viery, podľa toho, že boli považovaný za duchov, kvôli tomu, že boli nočné živočíchy.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Lemury sú stredne veľké stromové primáty, merajú 32 - 56 cm do dĺžky s výnimkou chvostu a vážia 0,7 - 5 kg. Majú dlhé, huňaté chvosty a mäkkú, vlnenú srsť rôzneho sfarbenia. Panvové končatiny sú o niečo dlhšie ako hrudné končatiny, ale nie dosť, aby nebránili štvornohému pohybu (narozdiel od nočných lemurov). Väčšina druhov je veľmi živá a pravidelne skáču zo stromu na strom. Majú dobrý čuch a bilokulárne videnie. Na rozdiel od ostatných druhov lemurov, jedinému druhu Lemur kata chýba tapetum lucidum, reflexná vrstva oka, ktorá zlepšuje nočné videnie.

Lemury sú bylinožravce. Živia sa ovocím, listami, a v niektorých prípadoch aj nektárom. Ich chrup tvoria dve rezáky, jeden očný zub, tri črenové zuby a tri stoličky.

U väčšiny lemurov matka porodí jedno alebo dve mláďatá po období gravidity, trvajúcom 120 alebo 140 dní, v závislosti na druhu. Lemur vari však môže vrhnúť dvoch až šiestich potomkov. Sú spoločenské živočíchy, žijúce v skupinách až tridsať jedincov u niektorých lemurích druhoch. V niektorých prípadoch ako je lemur kata, sú skupiny dlhodobé s výrazným hierarchickým usporiadaním dominancie, zatiaľ čo v iných, ako je napr. Lemur bielohlavý, členstvo skupín sa líši zo dňa na deň.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]