Placentovce (taxón)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Placentovce alebo zriedkavo placentálovce (Placentalia alebo Eutheria) sú najväčší taxón cicavcov, patriaci do podtriedy živorodce. Meno doslova znamená „pravé zviera“. Najbližšími žijúcimi príbuznými sú vačkovce.

Väčšina žijúcich cicavcov patrí práve medzi placentárne cicavce, zvyšné dve skupiny predstavuje nadrad vačkovce, patriaci takisto k podtriede živorodých, a rad vtákozobcov. V minulosti však existovali ešte iné, už vyhynuté skupiny cicavcov. Hlavným znakom odlišujúcim placentovce od ostatných cicavcov je výživa plodu pomocou placenty počas tehotenstva (výnimkou sú vačkovce bandikuty, ktorí majú primitívnu placentu). Placentu majú iba samice. Vďaka placente, cez ktorú je plod v priebehu vývoja vyživovaný, je mláďa v čase pôrodu oveľa lepšie vyvinuté ako novonarodené mláďa vačkovcov. Placentovce ovládli krajinu na všetkých kontinentoch, okrem Austrálie, ktorá sa oddelila od ostatných kontinentov ešte pred ich rozšírením.

Placentalia alebo Eutheria[upraviť | upraviť zdroj]

Taxonomické umiestnenie placentovcov bolo dlho diskutabilné. Gill (1872) zoskupil vačkovce aj placentovce do jedného taxónu Eutheria. Huxley (1880) zúžil taxón Eutheria iba na placentovce. Eutheria tak obsahovala všetky placentárne cicavce a najbližší predchodcov placentovcov (ktoré sú známe iba z fosílnych záznamov). Niektorí autori dokonca označili Placentalia a Eutheria za synonymá (Simpson 1945; Kemp 2005). Napriek tomu väčšina súčasných autorov (Wible et al. 2004, podľa dát Novacek 1999) radí taxón Placentalia pod Eutheria a kriedové druhy Eutheria sú mimo Placentalia.[1]

Evolúcia[upraviť | upraviť zdroj]

Najstarším známym druhom placentovského cicavca Juramaia sinensis, 160 miliónov rokov. [2]

Dlhšie známa je Eomaia (doslova „pradávna matka“) z neskorej kriedy, teda približne pred 125 miliónmi rokov. Nájdený bol v usadeninách jedného čínskeho jazera. Bezpochyby patrí medzi placentovce, avšak jeho boky sú príliš úzke na to aby mohol porodiť plne vyvinuté mláďa. To naznačuje, že u tohto druhu nebola placenta vo vývoji mladých veľmi dôležitá.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Toto je zjednodušení a nesystematický náčrt evolúcie placentovcov od Cynodontia[3]

† = vyhynuté

Systém[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Systém cicavcov

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KIELAN-JAWOROWSKA, Zofia. In Pursuit of Early Mammals [online]. Indiana University Press, 2013, [cit. 2013-07-01]. Dostupné online. ISBN 0253008247. (anglicky)
  2. Juramaia Sinensis - 160-Million-Year-Old Fossil Pushes Back Mammal Evolution [online]. e! Science News, 2011, [cit. 2013-06-28]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Ji, Q., Luo, Z-X., Yuan, C-X.,Wible, J.R., Zhang, J-P. and Georgi, J.A.. The earliest known eutherian mammal. Nature, April 2002, s. 816–822. Dostupné online [cit. 2008-09-24]. DOI10.1038/416816a. PMID 11976675.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Placentálové na českej Wikipédii a Eutheria na anglickej Wikipédii.