Kolonáda (seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kolonáda
Slovenský názov Kolonáda
Námet Richard Pupala
Réžia Stanislav Párnický
Krajina Slovensko
Pôvodný jazyk slovenčina
Počet sérií 1
Počet častí 13 (zoznam častí)
Produkcia
Dĺžka časti 50 minút
Vysielanie
Pôvodné 12. január 2014 - súčasnosť
Jednotka
Obsadenie
Externé odkazy
Webstránka

Kolonáda je slovenský seriál, ktorý vysiela od 12. januára 2014 verejnoprávna televízia Jednotka. Seriál, resp. prvá séria bude mať 13 častí a vysiela sa v nedeľu o 20:20.[1] Prvá časť seriálu sa uviedla s nadpriemerným trhovým podielom 18,2% (12+), kedy bola jednotkou na trhu[2] a divákov si udžala až do poslednej časti série a stala sa na Jednotke hitom.

9. apríla RTVS oznámila, že pripravuje 2. sériu. Podľa zákulisných informácií chystajú tvorcovia pri druhej sérii výraznejšie zmeny v obsadení, v seriáli by sa však mali opäť objaviť Kamila Magálová, Andrea Karnasová a Marek Geišberg.[3]

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

30-ročný Adam Bernát má dobrý život. Pred sebou sľubnú kariéru ortopéda, doma sa o jeho pohodlie stará skvelá mama a rozumie si aj s druhou rodinou svojho otca, najmä s jeho mladou ženou Zuzanou. Všetko však zmení jedna vášnivá noc, po ktorej sa Adam rozhodne opustiť bezpečné zázemie rodiny a veľkého mesta. Odchádza do malých kúpeľov aby začal odznova.[4]

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Pôvodne vysielané Slot Priemerná
sledovanosť (%)
Stanica
Premiéra série Share (%) Finále série Share (%)
1 13 12. január 2014 18.2[2] 6. apríl 2014 18.4[5] Nedeľa 20:20 19.2 Jednotka

1. séria (2014)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov Réžia Scenár Premiéra
Slovensko
Share
(%)
1
Epizóda 1
Stanislav Párnický
Storyline: Richard Pupala, Ivan Bobčík & Katarína Uhrová
Scenár: Scarlett Čanakyová
12. január 2014
18.2[2]
30-ročný Adam Bernát má dobrý život. Pred sebou sľubnú kariéru ortopéda, doma sa o jeho pohodlie stará skvelá mama a rozumie si aj s druhou rodinou svojho otca, najmä s jeho mladou ženou Zuzanou. Všetko však zmení jedna vášnivá noc, po ktorej sa Adam rozhodne opustiť bezpečné zázemie rodiny a veľkého mesta. Odchádza do malých kúpeľov aby začal odznova.
2
Epizóda 2
Stanislav Párnický
Storyline: Kristína Herczegová, Ivan Bobčík & Katarína Uhrová
Scenár: Roman Olekšák
19. január 2014
19.7[6]
Adam robí konkurz na miesto lekára v kúpeľoch.Počas čakania na výsledok sa zoznámi s mladou lekárkou Hankou. Konkurz napokon vyhrá, hoci nová šéfka, primárka Viera o ňom pochybuje. Boris, spolužiak z výšky, ktorý sa do kúpeľov priženil ho však ubezpečuje, že aj napriek tejto nedôvere sa mu život kúpeľného lekára zapáči. Adam sa vracia do Bratislavy aby oznámil Adele, že prijal nové miesto. Vie, že mama to skôr či neskôr povie otcovi a ten Zuzane, no práve s tým kalkuluje. Po osobnom rozhovore so Zuzanou teraz netúži. Ospravedlňuje sa tým, že okrem neho má starosti aj s vlastným synom. Jakub sa totiž kvôli havárii ktorú spôsobil musí dostaviť na políciu.
3
Epizóda 3
Stanislav Párnický
Storyline: Richard Pupala, Ivan Bobčík & Katarína Uhrová
Scenár: Roman Olekšák
26. január 2014
20.5[7]
Primárka Viera nariadi Adamovi aby sa pod dozorom kolegov začal pomaly zoznamovať s prácou kúpeľného lekára. Po krátkej inštruktáži od Borisa, povzbudzovaný Hankou, poruší jej príkaz a púšťa sa do samostatného ordinovania. Medzi jeho prvé klientky patria švagriné: Julka a Gitka. Prišli sa do kúpeľov zrelaxovať a objednali si rovnaké procedúry. Žofka však zistí, že Gitkin ošetrujúci lekár je Boris. Gitke sa to nepáči, chce zostať s Julkou a pokým s ňou Žofka problém rieši, Adamovi volá Zuzana. Prosí ho, aby pre Jakuba zohnal v kúpeľoch brigádu, pretože už nevydrží počúvať neustále Igorove výčitky. Adam pochopí, že sa Zuzana snaží získať dôvod aby sa s ním mohla stretnúť, no zároveň mu je ľúto nevlastného brata.Sľúbi ,že sa v tej veci pokúsi niečo urobiť.
4
Epizóda 4
Stanislav Párnický
Storyline: Richard Pupala, Ivan Bobčík & Katarína Uhrová
Scenár: Scarlett Čanakyová
2. február 2014
18.5[8]
Po napomenutí od primárky si Adam dáva pozor aby zase neurobil chybu. Večere trávi s Borisom, ktorý si nechce priznať mamin zhoršujúci sa duševný stav a uteká z domu pred Monikou a jej výčitkami. Do kúpeľov prichádza stála klientka pani Betka a hneď sa pochytí s novým kúpeľným zriadencom Vavrincom. Zuzana priváža Jakuba a jej stretnutie s Adamom je viac ako rozpačité.
5
Epizóda 5
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík
Scenár: Roman Olekšák
9. február 2014
19.2[9]
Adam má starosti nielen s Jakubom ale aj s novým pacientom Tomášom. Hana si zvyká na návrat svojho priateľa Ivana a Viera bojuje so vzdorovitosťou Sašky. Igor sa snaží oživiť svoje manželstvo so Zuzanou, no tá myslí iba na Adama.
6
Epizóda 6
Stanislav Párnický
Katarína Uhrová
16. február 2014
20.6[10]
Adam môže konečne preukázať svoje schopnosti ortopéda, no netuší aké tým spôsobí trápenie Tomášovi a jeho otcovi. Zatiaľ čo Zuzana prežíva v Martine šťastné dni, Igor pre ňu pripravuje prekvapenie. Do kúpeľov prichádzajú traja mladí manažéri a sestričku Lenku čakajú problémy. Boris sa snaží dokázať Monike, že sa o Kláru dokáže postarať aj sám.
7
Epizóda 7
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík & Katarína Uhrová
Scenár: Scarlett Čanakyová
23. február 2014
21.6[11]
Adam sa dostáva do otvoreného konfliktu s Tomášovým otcom. Hana sa snaží nájsť Ivanovi miesto v kúpeľoch. Betka je zaskočená nečakanou situáciou. Lenku čaká dôležitý rozhovor s primárkou. Borisovi okrem mamy robí starosti nová klientka Barbora. Igor pozýva Zuzanu na exkluzívnu dovolenku.
8
Epizóda 8
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík & Katarína Uhrová
Scenár: Scarlett Čanakyová
2. marec 2014
20.2[12]
Zuzana a Igor sa rozhodnú, že o svojom tajomstve zatiaľ nikomu nepovedia. Adam prichádza za otcom aby s ním skonzultoval operáciu Tomáša. Je prekvapený jeho ústretovosťou. Žiada od Zuzany vysvetlenie, no tá mu oznámi, že je medzi nimi koniec. Adam je trochu zaskočený, no tvári sa, že to chápe.
9
Epizóda 9
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík
Scenár: Roman Olekšák
9. marec 2014
17.8[13]
Adam sa po rozchode so Zuzanou snaží viac venovať práci. Igor so Zuzanou musia na chvíľu zabudnúť na vlastné starosti a riešiť Jakubove predvolanie na súd. Jakuba však viac ako rozsudok trápi stretnutie, ktorého bol náhodným svedkom.
10
Epizóda 10
Stanislav Párnický
Katarína Uhrová
16. marec 2014
17.2[14]
Igor konečne začína Adamovi a Jakubovi prejavovať svoje otcovské city. Presviedča Zuzanu, že spolu ešte dokážu vychovať ďalšie dieťa. Nevie, že Jakub obvinil Zuzanu z tajného stretnutia s Adamom. Zúfalá Zuzana kontaktuje Adama, aby Jakuba spacifikoval.
11
Epizóda 11
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík
Scenár: Katarína Uhrová
23. marec 2014
TBA
Zuzana sa prizná Igorovi k nevere, no meno milenca mu zatají. Prisahá, že to bola známosť na jednu noc. Šokovaný Igor vyhľadá Adelu a žiada ju o radu. Adela sa ho snaží upokojiť, no nedarí sa jej to. Spojí sa preto s Adamom a prosí ho, aby otca v ťažkej chvíli psychicky podržal.
12
Epizóda 12
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík
Scenár: Scarlett Čanakyová
30. marec 2014
18.8[15]
Igor sa konečne dozvie kto bol Zuzaniným milencom a žiada Zuzanu, aby sa odsťahovala z ich vily. Adam má o ňu obavy, no Zuzana ho uistí, že novú situáciu dokáže zvládnuť sama. Čoskoro však zistí, že to nebude také jednoduché. Domov sa totiž vracia nič netušiaci Jakub.
13
Epizóda 13
Stanislav Párnický
Storyline: Ivan Bobčík
Scenár: Scarlett Čanakyová
6. apríl 2014
18.4[5]
Jakub nevie odpustiť otcovi, že zavinil Zuzanin úraz. Ukrivdený Igor žiada Adama a Zuzanu aby povedali Jakubovi pravdu. Zuzana ho prosí, aby bral na Jakuba ohľad, no Igor trvá na svojom.Jakub musí vedieť, kto má na svedomí rozpad rodiny.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál sa začal nakrúcať od polovice júla 2013 a má trinásť častí. RTVS ho vyrábal vo vlastnej produkcii. Režisérom je Stanislav Párnický a na seriáli spolupracoval kameraman Laco Kraus. Kolonáda sa natáčala v reálnych priestoroch, nie v štúdiu. Titulnú pieseň naspieval a zložil Peter Cmorik.[16] Prvá časť bola odvysielaná v nedeľu 12. januára 2014 o 20:20 na Jednotke.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. KERNOVÁ, Miroslava. Dátum štartu nového seriálu Kolonáda je známy [online]. O médiách, 17.12.2013, [cit. 2013-12-24]. Dostupné online.
 2. a b c POLÁŠ, Martin. Kolonáda štartovala v 12+ ako jednotka na trhu [online]. Mediálne ETrend, 13.1.2014, [cit. 2014-01-13]. Dostupné online.
 3. POTVRDENÉ: RTVS sa úspechu Kolonády nechce vzdať, seriál bude pokračovať! [online]. Mediaboom, 9.4.2014. Dostupné online.
 4. Kolonáda - RTVS.sk [online]. RTVS, [cit. 2013-12-24]. Dostupné online.
 5. a b Kolonáda pre Jednotku fenoménom. Seriál si udržal diváka od prvej po poslednú časť! [online]. Mediaboom, 7.4.2014. Dostupné online.
 6. KERNOVÁ, Miroslava. Aj druhý diel nového pôvodného seriál RTVS Kolonáda mal na pomery RTVS vysokú sledovanosť. [online]. O médiách, 20.1.2014. Dostupné online.
 7. Kolonáda neustále stúpa, skvelý víkend má za sebou Pluska [online]. Mediaboom, 27.1.2014. Dostupné online.
 8. TOP 5 SLEDOVANOSTI: TIETO PROGRAMY SÚ NAJÚSPEŠNEJŠIE [online]. Strategie, 6.2.2014. Dostupné online.
 9. ÚVODNÝ CEREMONIÁL ZOH NA JEDNOTKE A DVOJKE VIDELO VYŠE 1,5 MILÓNA DIVÁKOV [online]. Strategie/RTVS, 10.2.2014. Dostupné online.
 10. TOP 5 SLEDOVANOSTI: VEĽA SILNEJ OLYMPIÁDY A TROCHU SHERLOCKA HOLMESA [online]. Strategie, 19.2.2014. Dostupné online.
 11. Kolonáda kraľovala nedeľnému večeru [online]. RTVS, 24.2.2014. Dostupné online.
 12. TOP 5 SLEDOVANOSTI: POZRITE SI PREHĽAD VÍŤAZOV TÝŽDŇA [online]. Strategie, 4.3.2014. Dostupné online.
 13. TOP 5 SLEDOVANOSTI: AKO SPEVÁCKE ŠOU A OTO HÝBALI TRHOM [online]. Strategie, 12.3.2014. Dostupné online.
 14. TOP 5 SLEDOVANOSTI: ČO SLOVÁCI POZERALI MINULÝ TÝŽDEŇ [online]. Strategie, 20.3.2014. Dostupné online.
 15. TOP 5 SLEDOVANOSTI: NAJVIAC POZERÁME SPRÁVY A BÚRLIVÉ VÍNO [online]. Strategie, 2.4.2014. Dostupné online.
 16. POLÁŠ, Martin. Do Kolonády obsadil RTVS aj Magálovú či Hubinskú, známa je aj zápletka [online]. Etrend, 22.8.2013, [cit. 2013-12-24]. Dostupné online.