Kompresné oblečenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kompresné oblečenie (angl. compression clothing, hovorovo kompresky alebo kompresáky) je jedno z najmodernejších funkčných oblečení. V dnešnej dobe ho čoraz viac športovcov používa, či už počas výkonu alebo v rámci regenerácie. Kompresné oblečenie pomôže na viacerých úrovniach počas záťaže, ale aj po nej. Kompresné oblečenie pomáha športovcom:

  • Zlepšiť výkon
  • Oddialiť únavu počas záťaže
  • Vyhnúť sa svalovým mikro traumám (drobným natrhnutiam), svalovým kŕčom a zraneniam
  • Maximalizovať a urýchliť regeneráciu či už medzi pretekmi alebo jednotlivými tréningami

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kompresia sa v lekárstve začala používať pred viac ako 60 rokmi na liečbu cievnych chorôb. Neskôr v 80tych rokoch začali vedci skúmať, či môže mať pozitívny vplyv aj u športovcov. Už v roku 1987 sa vyšiel výskum (v American Journal of Physical Medicine), ktorý potvrdil, že nosenie kompresných ponožiek znižuje hladiny laktátu v krvi. Neskôr vyšli ďalšie výskumy, ktoré potvrdili účinnosť kompresného oblečenia.

Účinok kompresného oblečenia[upraviť | upraviť zdroj]

Počas záťaže je kompresné oblečenie s jeho spôsobom tkania používané primárne na zvýšenie výkonu a na zabránenie svalovým kŕčom. Kompresia poskytuje zrýchlenie venózneho návratu krvi z nôh do srdca, ktoré značne redukuje vytváranie toxínov v nohách, obzvlášť počas dlhotrvajúcich výkonov. Pri použití kompresných návlekov sa eliminuje výskyt kŕčov a zranení, uľahčuje zotavenie počas záťaže alebo výkonu. Kompresné oblečenie je navrhnuté tak, aby znížilo otrasy a vibrácie vytvorené počas behu na tvrdom povrchu a tým pôsobí preventívne proti natrhnutiu svalových vlákien a bolesti kĺbov. To vedie k vyššej účinnosti proti tvrdnutiu a bolesti svalov, šliach a ostatných tkanív a riziku vzniku zranenia. U športovcov nosenie kompresného oblečenia dáva pocit sily, pevnosti a podpory svalov počas výkonu. [1]

Zlepšená regenerácia po výkone[upraviť | upraviť zdroj]

Po výkone vlákna kompresného oblečenia pokračujú s ich účinkom zrýchleného venózneho návratu krvi a eliminácie toxínov vyprodukovaných počas výkonu a v podpore regenerácie svalov. Bolesť svalov po výkone je zmiernená a nohy sú ľahšie. Regenerácia je rýchlejšia a návrat do tréningového procesu po predošlej záťaži je oveľa ľahší a rýchlejší. Sú minimalizované krátkodobé dôsledky ako svalovica.

Dĺžka nosenia kompresného oblečenia[upraviť | upraviť zdroj]

Kompresné oblečenie sa používa počas tréningu alebo preteku a v rámci regenerácie. Počas regenerácie sa nosí minimálne 2 - 3 hodiny po skončení pohybovej aktivity. Vždy sa prihliada na individuálnosť jednotlivca. Veľa športovcov používa kompresné oblečenie aj počas spánku či odpočinku. Odporúča sa nosiť aj počas cestovania a to najmä pri dlhšom sedení v aute, autobuse alebo lietadle. Zabráni sa tým opuchnutiu svalov a pocitu ťažkých nôh.

Sila kompresie u športových návlekov[upraviť | upraviť zdroj]

Kompresné návleky majú zostupnú kompresiu, zvyčajne je to kompresia 28 mm Hg v horných dvoch tretinách (napr. okolo lýtkového svalu) a 14 mm Hg v dolnej tretine.

Kto všetko nosí kompresné oblečenie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Comparison of three types of full-body compression garments on throwing and repeat-sprint performance in cricket players. British journal of sports medicine, 2007, s. 409–14; discussion 414. DOI10.1136/bjsm.2006.033753. PMID 17341589.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]