Konštruktívny okraj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tri typy interakcií na okrajoch tektonických platní.

Konštruktívny okraj (iné názvy: divergentný okraj platne, extenzný okraj platne) je v platňovej tektonike hranica medzi tektonickými platňami, ktoré sa pohybujú smerom od seba. Na mieste kde sa platne rozchádzajú z astenosféry preniká magma, ktorá na preniká cez riftové údolia v strede stredooceánskych chrbtoch a spôsobuje bazaltový podmorský vulkanizmus. V dôsledku gravitácie sa bazalty vzďaľujú od stredu do strán, do vzniknutých prasklín vniká nová magma, ktorá spôsobuje ďalšie zaťaženie a oddialenie hornín. Proces sa neustále opakuje spôsobuje rozchádzanie oceánskeho dna.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Magnetické pásy na morskom dne v časovej postupnosti:
a) Stredooceánsky chrbát pred 5 miliónmi rokov,
b) pred 2-3 miliónmi rokov,
c) súčasnosť.

Takéto okraje sa vyvíjajú na miestach kontinentálnych riftov, ktoré prejdú do štádia rozchádzania oceánskeho dna. Divergentné okraje sú preto najmä medzi oceánskymi platňami. Rifty vznikajú v miestach vyklenutia astenosféry s vysokým tepelným tokom dodávaným z plášťa.

Vyklenutá astenosféra v novo vznikajúcej riftovej oblasti najprv nataví kontinentálnu kôru a neskôr zmení jej felzický charakter na bázický[1]. Po zlomoch a prasklinách v kôre potom na povrch preniká bazaltová magma. Oblasti riftov sú neskôr väčšinou zaplavené morom. Podmorský vulkanizmus pokračuje okolo zlomov, ktoré na povrch privádzajú novú magmu, vzniká stredooceánsky chrbát. Vyvrhovanie magmy, ktorá preniká na povrch vďaka vyklenutiu astenosféry spôsobuje, že boky vyvýšeného stredooceánskeho chrbta sa rozchádzajú v dôsledku gravitácie a novo vzniknuté extenzné trhliny ešte viac podporujú prienik magmy. Dôsledkom týchto procesov je fakt, že najmladšie horniny sú blízko stredooceánskeho chrbta a najstaršie blízko pri kontinente. Možno pri tom po oboch stranách stredooceánskeho chrbta pozorovať symetrické pásy rovnako starých hornín.

Priemerný prírastok novej oceánskej kôry na konštruktívnom okraji je okolo 2 cm za rok. Takáto rýchlosť je porovnateľná s rastom ľudských nechtov. Avšak v priebehu desiatok miliónov rokov sa tak platne mohli posunúť o tisíce kilometrov. Typickým prejavom vulkanizmu na okrajoch platní sú pokojné výlevy málo viskóznej magmy, za vzniku typických poduškových láv. V oblastiach divergencie platní vznikajú iba plytké zemetrasenia. Predpokladá sa, že rifty a divergentné okraje vznikajú nad stúpajúcimi konvekčnými prúdmi astenosféry[2].

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Wilson, M., 1989: Igneous petrogenesis. Kluwer, Dordrecht, 450 s.
  2. Matzner, R.A. (Editor) 2001: Dictonary of Geophysics, Astrophysics, and Astronomy. CRC Press, Boca Raton, 525 s.