Konské mäso

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kus surového konského mäsa

Konské mäso alebo koňacina[1] je druh mäsa, ktorý pochádza z koňa. Vzhľadom na to, že sa v západnej kultúre považuje kôň za ušľachtilé zviera, nie je v modernej dobe jeho konzumácia veľmi populárna. V súčasnosti je výraznejšie konzumované predovšetkým v niekoľkých krajinách centrálnej Ázie, ale je súčasťou výraznejšej kulinárskej tradície vo viacerých krajinách Európy, Južnej Ameriky a Ázii.[2] Na začiatku vzniku ľudstva bol divoký kôň hojne lovený pre mäso ako cenný zdroj proteínov.[3][4][5]

K jeho výraznejšej konzumácii dochádzalo počas vojen, keď bol nedostatok potravín a kôň slúžil ako dopravný prostriedok pre vojsko a materiál, a tak v prípade neplánovaného úmrtia alebo zabitia išlo o ľahko dostupný zdroj potravy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovenské slovníky
  2. Fernando Terrejón G.. Geohistorical Variables in the Evolution of the Pehuenche Economic System During the Colonial Period. Universum Magazine (University of Talca), 2001, roč. 16, s. 226. Dostupné online. (Es)
  3. Melinda A. Zeder. Documenting Domestication. [s.l.] : University of California Pres, 2006. Dostupné online. ISBN 0520246381. S. 257, 258, 265.
  4. David W. Anthony. The Horse, the Wheel, and Language. [s.l.] : Princeton University Press, 2008. Dostupné online. ISBN 0691058873. S. 199, 220.
  5. Viande Richelieu page title: Clarifying the notion of horsemeat covers Nutrients, Age, The sex of the animal, Race, Color, Tenderness, Taste, and Meat cuts.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]