Preskočiť na obsah

Kopecký a Studený architekti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kopecký a Studený architekti, skr. KSA, je architektonický ateliér založený v roku 1995 architektmi:

Ján Studený študoval na VUT v Prahe (1985 – 1991) a AVU v Prahe (1990 – 1996), žije a pracuje v Bratislave a Prahe. David Kopecký študoval na AVU v Prahe (1985 – 1991), žil a pracoval v Prahe.

V roku 1995 spolu založili architektonickú spoločnosť Kopecky a Studeny architekti. Neskôr v roku 1999 im bola udelená Cena za architektúru ARCH99’. V roku 2002 ich architektonické koncepty oslovili kurátorov benátskeho Bienále v Taliansku. Bola im zverená realizácia česko – slovenskej expozície. Prezentácia mala byť návodom pre porozumenie doterajších realizácií KSA. Mala odkryť podstatu konceptu “architektúry bez architektov “, čo sa jej nepodarilo. Podľa reakcií odbornej verejnosti došlo skôr k subjektívnemu výkladu tohto konceptu.

Ateliér KSA sa snaží vytvoriť systémové riešenia, ktoré sú schopné určiť mieru a spôsob narábania so životným prostredím a ochotu kolonizovať ďalší priestor. Tieto systémy majú mať auto generujúce vlastnosti. Ich tvorba je charakteristická otvorenosťou ku korekciám v každom stupni realizácie. Rešpektujú rozhodnutia koncového užívateľa, odraz lokálnych hodnôt prostredia, zmeny užívateľských vlastností častí jedného celku. Ide o prispôsobivosť architektúry. Vzhľadom na nonkonformnú filozofiu architektúry tejto dvojice, sa im nedarí realizovať väčšie množstvo stavieb. Investori dosiaľ postavených domov sú veľmi blízko s autorskou dvojicou spriaznení.

Architektúra bez obsahu (funkcie) je pravdepodobne len sochou. Ako minimalistická architektúra je označovaná tvorba asketická na formálne prejavy, nesentimentálna a vecná. Všetkého by malo byť čo najmenej – materiálov, detailov, foriem, …. Toto všetko môžeme nájsť aj u architektov KSA. Preto sú niekedy považovaní aj za minimalistov. Minimalizmus dokáže concept vyjadriť pravdepodobne lepšie ako iné izmy.

Minimalizmus KSA je len prvý plán, je základom pre ďalšiu architektonickú fázu ich domov. Užívateľ sám modifikuje a obohacuje architektonické dielo. To získava ďalšie plány, ďalšie vrstvy a celkový charakter domu sa v čase mení – stavba rastie. V prípade Seneckej chaty pri jazere, tento proces funguje skôr ako časopriestorová demonštrácia, kedy sa dom svojím vonkajším plášťom otvára, a potom a potom zase uzatvára. Rodinný dom v Stupave už vyjadruje koncept “architektúry bez architekta“ omnoho lepšie.

Výsledným dojmom z konceptu KSA je utopická vízia architektúry, ktorú je vždy, aspoň v malej miere možné uplatniť na malých stavbách, ale za nesmierneho pochopenia investora. Proces, ktorý u väčšiny stavieb v čase normálne prebieha, sa KSA pokúša zmocniť a využiť ako nástroj pre vznik “organického” charakteru svojich budov.

Dvojicu David Kopecký a Jano Studený neradíme k minimalistom, aspoň čo sa týka otázky bývania. Ich ciele sú úplne iné. Považujeme ich za špičku česko – slovenskej konceptuálnej architektúry.

Vybrané realizácie

[upraviť | upraviť zdroj]