Kopra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O kozmonautovi pozri Timothy Kopra.
Sušenie kopry vo Francúzskej Polynézii.

Kopra je biela mäsitá dužina kokosových orechov, sušená na slnku. Získava sa z nej kokosový olej a jeho tuhnutím kokosové maslo. Názov pochádza z malajálamčiny (z oblasti južnej Indie), kde slovo kopra (കൊപ്ര) označuje sušený kokosový orech.

Kopra priemerne obsahuje 5,8% vody, 67% tuku, 16,5% uhľovodíkov, 8,9% bielkovín[1]. Z jedného orecha možno získať 80 až 500 g kopry[1]. Bežne sa tiež používa ako krmivo pre dobytok.

Kokosový olej, ktorý je jedným z artiklov získavaných z kopry, bol pôvodne v 19. storočí vyrábaný obchodníkmi v oblasti južných morí a v Južnej Ázii, varením rozomletej kopry vo vode. V súčasnosti sa olej získava lisovaním za tepla (20 – 27 °C)[1].

Výroba kopry, teda predovšetkým odstránenie škrupiny, rozdrvenie a sušenie obyčajne prebieha priamo na mieste kde sa pestujú kokosové palmy. Dnes sa pestovaním kokosových orechov venujú rozsiahle plantáže, s pridruženou výrobou. Viac než 2/3 kopry sa produkujú v Juhovýchodnej Ázii, asi 10% v Oceánii a 3-4% v Afrike[1]. V minulosti sa kopra vykupovala na menších ostrovoch Tichomoria.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d Kopra, Boľšaja sovietskaja enciklopedia [online]. bse.sci-lib.com, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online. (po rusky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kopra

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kopra na českej Wikipédii.