Kozani

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej krajskej jednotke pozri Kozani (krajská jednotka).
Kozani

Kozani (gr.: Κοζάνη) je mesto v Grécku v kraji Západná Makedónia. Je to hlavné mesto prefektúry Kozani. Počet obyvateľov je okolo 50 000.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Kozani bolo založené až v 14. storočí počas turkokratie. Na podnet tureckej vlády sem boli privedené grécke rodiny predovšetkým z Epiru, ale aj z Macedónie. Za zakladateľa mesta sa považuje Ioannis Trantas, ktorý sa tu usadil proibližne so 100 pastierskymi rodinami. Trantas sa potom stal predstaviteľom mesta a zástupcom sultána. Neskôr sa z mesta stalo dôležité centrum Macedónie a gréckej kultúry. V 17. storočí tu bol postavený kostol Agios Nikolaos (Svätý Mikuláš), mestská knižnica a slávna grécka škola, v ktorej študovalo mnoho slávnych gréckych osobností z Macedónie. Kozani sa stalo centrom vzdelanosti, kultúry a obchodu. Cenzus z roku 1904 uvádza mestskú populáciu 12 000 Grékov a 350 Vlachov. V roku 1912 grécke vojská premiéra Venizelosa ovládli Kozani. Mesto zažilo ďalšie obdobie prosperity, v 20. storočí sa z neho stalo centrum gréckeho elektrotechnického priemyslu, uchovalo si svoju školu a knižnicu, ako aj svoju tradičnú kultúru. V roku 1923 po grécko-tureckej výmene obyvateľstva sa tu usadilo cca 1 400 rodín Maloázijských Grékov, hlavne Grékov z Pontu.

Architektúra a kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Veža s hodinami

V Kozani môžeme obdivovať klasickú severogrécku architektúru.

Najznámejšia stavba je určite veža s hodinami (Roloi), ale aj radnica (Dymarchio), budova knižnice Kovandarios (Vivliothiki Kovandarios) a budova Národnej Banky (Ethniki Trapeza).

Najslávnejšou kultúrnou akciou mesta Kozani je tradičný karneval (karnivali). Karneval je v gréckej Macedónií veľmi obľúbený a jeho história siaha až do antických slávností na počesť boha Dionýza, tzv. Dionýzie. Počas karnevalu ľudia nosia tradičné kroje a masky a tancujú na tradičnú ľudovú pieseň z Kozani, pieseň Endeka-Makedonikos antikristos.

Kozani je známe aj svojou tradičnou kuchyňou, varia sa tu mnohé špeciality macedónskej gréckej kuchyne. Nachádza sa tu aj folklórne múzeum. V Kozani sa môžeme stratnúť s klasickou kultúrou severných Grékov.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kozani