Krištof Traugott Delius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Krištof Traugott Delius
Univerzita Miškovec, plastika Deliusa od Evy Vargovej
Narodenie 1728
Wallhausen (Helme), Nemecko
Úmrtie 21. január 1779 (58 rokov)
Florencia
Známy vďaka učebnica „Úvod do baníckeho umenia"
Alma mater Banská škola, Banská Štiavnica
Profesia prírodovedec, matematik a banský inžinier

Krištof Traugott Delius (* 1728, Wallhausen – † 21. január 1779, Florencia) bol štiavnický banský inžinier a profesor nemeckého pôvodu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v starej šľachtickej protestantskej rodine, ktorá prišla o svoje majetky v tridsaťročnej vojne. Po štúdiách na gymnáziách v Quedlinburgu a Magdeburgu sa zapísal 17. marca 1749 na Univerzitu Wittenberg. Spočiatku chcel študovať právo, ale napokon sa rozhodol pre štúdium matematiky a prírodných vied. Z finančných dôvodov vstúpil dočasne do vojenskej služby.

Potom sa Delius usadil vo Viedni, kde konvertoval na katolícku vieru. V Banskej Štiavnici študoval baníctvo, pričom mohol využiť svoje matematické znalosti. V r. 1756 prijal miesto banského inšpektora v Banáte. Od r. 1761 pôsobil na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici, najprv ako banský správca, od r. 1764 ako Vrchný banský správca a člen Banského kolégia a od r. 1770 ako Profesor baníctva a banskokomorskej správy. Zároveň sa stal cisárskym radcom a členom predsedníctva Komorskogrófskeho úradu.

V roku 1772 povolali Deliusa do Viedne, kde sa podieľal na zriaďovaní Oddelenia baníctva a mincovníctva. Zároveň bol vymenovaný za Riadneho Dvorného Radcu pre otázky baníctva a mincovníctva. Po mimoriadne plodnom a náročnom živote sa pokúšal o zlepšenie svojho zdravotného stavu liečením v Taliansku, avšak počas liečebnej cesty zomrel vo Florencii.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Delius sa vo svojich dielach zaoberal predovšetkým baníctvom a hutníctvom.

  • Pojednanie o pôvode horstiev a v nich obsiahnutých rudných žíl. (nem. Abhandlung von dem Ursprunge der Gebürge und der darinne befindlichen Erzadern.). Leipzig : Christoph Gottlob Hilscher, 1770. Dostupné on-line.
  • Úvod do baníckeho umenia [a ďalej]. [Anleitung zu der Bergbaukunst nach ihrer Theorie und Ausübung, nebst einer Abhandlung von den Grundsätzen der Berg-Kammeralwissenschaft.]. Wien : Joh. Thomas Edler v. Trattner, 1773. [2. vydanie: Wien : K.k. Hof- und Staatsdruckerei, 1806]; dostupné on-line. Publikovaný aj francúzsky preklad: Traité sur la science de l’ exploitation des mines par théorique et pratique, avec un discours sur les principes des finances : fait pour l'Académie impériale & royale de Schemnitz. [preložil Mr. Schreiber]. Paris : Imprimerie de P.-D. Pierres, 1778 - on-line. V roku 2012 vydalo český preklad tohto diela aj vydavateľstvo Academia.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • DELIUS, Christoph T.: Poučení o zručnosti hornické. Praha : Academia, 2012. 636 s. ISBN 978-80-200-2106-9
  • GÜMBEL, Wilhelm von: Delius, Christoph Traugott In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 5. Leipzig : Duncker & Humblot, 1877, s. 38 a nasl.
  • SPRINGER, Friedrich P.: Über Christoph Traugott Delius., In: Der Anschnitt, roč. 59, 2007, číslo 4 - 5.
  • SPRINGER, Friedrich P.: Delius gegen Justi – ein Bruderzwist. In: Res montanarum, č. 44, 2008, s. 20 - 29.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Christoph Traugott Delius na maďarskej Wikipédii a Christoph Traugott Delius na nemeckej Wikipédii.