Krištof Traugott Delius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Krištof Traugott Delius
banský inžinier a profesor
Narodenie1728
Wallhausen (Helme), Nemecko
Úmrtie21. január 1779 (50 – 51 rokov)
Florencia
Známy vďakaučebnica „Úvod do baníckeho umenia“
Alma materBanská škola, Banská Štiavnica
Profesiaprírodovedec, matematik a banský inžinier

Krištof Traugott Delius (* 1728, Wallhausen – † 21. január 1779, Florencia) bol štiavnický banský inžinier a profesor nemeckého pôvodu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v starej šľachtickej protestantskej rodine, ktorá prišla o svoje majetky v tridsaťročnej vojne. Po štúdiách na gymnáziách v Quedlinburgu a Magdeburgu sa zapísal 17. marca 1749 na Univerzitu Wittenberg. Spočiatku chcel študovať právo, ale napokon sa rozhodol pre štúdium matematiky a prírodných vied. Z finančných dôvodov vstúpil dočasne do vojenskej služby.

Potom sa Delius usadil vo Viedni, kde konvertoval na katolícku vieru. V Banskej Štiavnici študoval baníctvo, pričom mohol využiť svoje matematické znalosti. V r. 1756 prijal miesto banského inšpektora v Banáte. Od r. 1761 pôsobil na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici, najprv ako banský správca, od r. 1764 ako Vrchný banský správca a člen Banského kolégia a od r. 1770 ako Profesor baníctva a banskokomorskej správy. Zároveň sa stal cisárskym radcom a členom predsedníctva Komorskogrófskeho úradu.

V roku 1772 povolali Deliusa do Viedne, kde sa podieľal na zriaďovaní Oddelenia baníctva a mincovníctva. Zároveň bol vymenovaný za Riadneho Dvorného Radcu pre otázky baníctva a mincovníctva. Po mimoriadne plodnom a náročnom živote sa pokúšal o zlepšenie svojho zdravotného stavu liečením v Taliansku, avšak počas liečebnej cesty zomrel vo Florencii.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Delius sa vo svojich dielach zaoberal predovšetkým baníctvom a hutníctvom.

  • Pojednanie o pôvode horstiev a v nich obsiahnutých rudných žíl. (nem. Abhandlung von dem Ursprunge der Gebürge und der darinne befindlichen Erzadern.). Leipzig : Christoph Gottlob Hilscher, 1770. Dostupné on-line.
  • Úvod do baníckeho umenia [a ďalej]. [Anleitung zu der Bergbaukunst nach ihrer Theorie und Ausübung, nebst einer Abhandlung von den Grundsätzen der Berg-Kammeralwissenschaft.]. Wien : Joh. Thomas Edler v. Trattner, 1773. [2. vydanie: Wien : K.k. Hof- und Staatsdruckerei, 1806]; dostupné on-line. Publikovaný aj francúzsky preklad: Traité sur la science de l’ exploitation des mines par théorique et pratique, avec un discours sur les principes des finances : fait pour l'Académie impériale & royale de Schemnitz. [preložil Mr. Schreiber]. Paris : Imprimerie de P.-D. Pierres, 1778 - on-line. V roku 2012 vydalo český preklad tohto diela aj vydavateľstvo Academia.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • DELIUS, Christoph T.: Poučení o zručnosti hornické. Praha : Academia, 2012. 636 s. ISBN 978-80-200-2106-9
  • GÜMBEL, Wilhelm von: Delius, Christoph Traugott In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 5. Leipzig : Duncker & Humblot, 1877, s. 38 a nasl.
  • SPRINGER, Friedrich P.: Über Christoph Traugott Delius., In: Der Anschnitt, roč. 59, 2007, číslo 4 - 5.
  • SPRINGER, Friedrich P.: Delius gegen Justi – ein Bruderzwist. In: Res montanarum, č. 44, 2008, s. 20 - 29.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Christoph Traugott Delius na maďarskej Wikipédii a Christoph Traugott Delius na nemeckej Wikipédii.