Križiak dvojfarebný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
križiak dvojfarebný
Marbled Orb Weaver.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Araneus marmoreus
Clerck, 1757
Synonymá
križiak mramorovaný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Križiak dvojfarebný alebo križiak mramorovaný (Araneus marmoreus) je pavúk z čeľade križiakovité. Objavuje sa na lúkach s vysokou trávou alebo na okrajoch lesov. Svojím sfarbením sa radí medzi najkrajšie križiaky.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Hlavu a hruď má svetlohnedú a uprostred s tmavým prúžkom. Na spodnej časti zadočku je jasne viditeľný žilkovaný vzor, ktorý sa podobá na mramor. Dospelá samica dorastá až do 14 mm.

Spôsob života[upraviť | upraviť kód]

Pevnú a hustú sieť si stavia asi 120 cm nad zemou. Klasy trávy alebo spletené listy sú často prepojené so signálnym vláknom siete. V prírode sa mláďatá vyskytujú hojne na jar, zato dospelé jedince od augusta do októbra. Živí sa predovšetkým muchami a motýľmi.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Samec upradie k sieti samice svoje vlastné vlákno. Brnkaním naň samici hovorí, že nie je korisť, ale partner. Pri troche šťastia samica vybehne samcovi naproti a nastaví k nemu pohlavný otvor. Samec dychtivo pribehne a dotkne sa bulbami naplnenými spermiami pohlavného otvoru samice. V tom okamihu samica uchytí samca silnými nohami, obalí ho pavučinami, usmrtí jedom z klepietok a zožerie. Niekoľko týždňov po parení samica žije normálnym spôsobom. Zadoček sa medzitým silne zväčší. V októbri samica nakladie vajíčka do pavučinového kokónu a uhynie. Vajíčka prezimujú.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Křižák mramorovaný na českej Wikipédii.