Kyrylo Henyk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kyrylo Henyk
ukrajinsko-kanadský imigračný pracovník
ukrajinsko-kanadský imigračný pracovník
Narodenie1857
Bereziv, Ukrajina
Úmrtie12. február 1925
Winnipeg, Kanada
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Kyrylo Henyk

Kyrylo Henyk (ukr. Кирило Геник, angl. Cyril Genik; * 1857, Bereziv, Ukrajina – † 12. február 1925, Winnipeg, Kanada) bol ukrajinsko-kanadský imigračný pracovník.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Kyrylo Henyk sa narodil v dnešnom Berezive v Haliči. Jeho otec Ivan bol starosta obce, matkou Anna, rodená Percovyčová.

Svoje štúdiá začal v Kolomyji, neskôr sa presťahoval do mesta Ivano-Frankivsk, kde ukončil svoje štúdium učiteľstva. Bakalárske štúdium ukončil v meste Ľvov a následne sa v roku 1879 stal učiteľom pri meste Nadvirna. V roku 1882 sa vrátil do svojej rodnej dediny a založil tam školu. V 80. rokoch 19. storočia sa začal venovať mlynárstvu a založil výrobné družstvo. V roku 1890 bol zvolený do mestskej rady v meste Kolomyja.[1]

Henyk sa stretol s Osypom Oleskivom. Oleskiv podporoval imigráciu Ukrajincov do Kanady. Požiadal Henyka, aby sa k nemu pridal, viedol druhý kontingent Ukrajincov na ich ceste do Kanady a pomohol im s usídlením. Henyk, spolu so svojou ženou a štyrmi deťmi, ponuku prijal a spolu s ďalšími 64 Ukrajincami odišiel 22. júna 1896 do Quebecu. Viedol svoj kontingent najskôr do Winnipegu a potom do Stuartburnu v Manitobe, ktorý sa dnes považuje za prvú ukrajinskokanadskú komunitu v západnej Kanade.

V auguste toho roku požiadal o pridelenie pozemku pre imigranta v Stuartburne, ale čoskoro zmenil názor a presťahoval sa do Winnipegu. V ten istý mesiac ho Oleskiv odporučil na Ministerstvo vnútra ako imigračného pracovníka. V septembri sa ním Henyk stal; mal poskytovať najmä tlmočnícke a prekladacie služby. V rámci svojej náplne práce sa stretával s novými ukrajinskými prisťahovalcami v Quebecu, povzbudzoval ich používať anglický jazyk a vzdať sa starých zvykov; ak to bolo potrebné, pôsobil ako ich poradca.[1] Jeho pracovná záťaž sa dramaticky zvýšila s výrazným vzostupom počtu prisťahovalcov z Ukrajiny - v roku 1898 sa tak stal prvým Ukrajincom, ktorý bol zamestnancom kanadskej vlády na plný úväzok.[2]

V roku 1899 založil vo svojom dome Taras Shevchenko Reading Hall (čitáreň Tarasa Ševčenka). V roku 1903 založil prvé noviny vydávané v ukrajinskom jazyku v Kanade pod názvom Kanadijskyj farmer (Kanadsky farmár).

Napriek tomu, že nebol nábožensky založený, bol toho názoru, že by mala existovať kresťanská denominácia nezávislá od gréckopravoslávnych a ruskopravoslávnych noriem. Preto v rokoch 1903-1904 založil v spolupráci s winnipegskými presbyteriánskymi kňazmi tzv. „Nezávislú grécku cirkev“. V roku 1911, po voľbách, v ktorých Henykova obľúbená Liberálna strana stratila väčšinu, prišiel o svoje pracovné miesto a ukončil pôsobenie vo verejnej správe. Žil potom nejaký čas v USA; neskôr sa vrátil späť do Winnipegu, kde 12. februára 1925 zomrel.[1]

V čase svojej smrti už bol v ukrajinskokanadskej komunite známy pod prezývkou „Cár Kanady“.[2][3]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. a b c Hryniuk, Stella. Cyril Genyk [online]. Dictionary of Canadian Biography, [cit. 2011-01-25]. Dostupné online.
 2. a b Forging Our Legacy: Canadian Citizenship and Immigration, 1900–1977 [online]. Citizenship and Immigration Canada, 2000, [cit. 2011-01-25]. Dostupné online.
 3. Family of C. C. T. (Con) Genik. Obituary for C. C. T. (Con) Genik [online]. Passages MB, 2010, [cit. 2011-01-25]. Dostupné online.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

 • Dictionary of Ukrainian Canadian biography, pioneer settlers of Manitoba, 1891–1900, V. J. Kaye, editor and compiler (Toronto, 1975).
 • Oleksander Dombrovsky, Outline of the history of the Ukrainian Evangelical-Reformed movement (New York et Toronto, 1979) [text in Ukrainian].
 • A heritage in transition : essays in the history of Ukrainians in Canada, M. R. Lupul, editor (Toronto, 1982).
 • J.-P. Himka, Galician villagers and the Ukrainian national movement in the nineteenth century (New York, 1988).
 • V. J. Kaye, Early Ukrainian settlements in Canada, 1895–1900 Dr. Josef Oleskow's role in the settlement of the Canadian northwest (Toronto, 1964).
 • O.T. Martynowych, The Seraphimite, Independent Greek, Presbyterian and United Churches, umanitoba.ca/...canadian.../05_The_Seraphimite_Independent_Greek_Presbyterian_and_United_Churches.pdf -
 • O.T. Martynowych, The Taras Shevchenko Reading Club/Educational Society for ...umanitoba.ca/faculties/.../04_The_Taras_Shevchenko_Reading_Club.pdf –
 • O. T. Martynowych, Ukrainians in Canada : the formative period, 1891–1924 (Edmonton, 1991).
 • M. H. Marunchak, Studies in the history of Ukrainians in Canada (5 vol. published, Winnipeg, 1964– ) [text in Ukrainian].
 • O. I. Sych, From the « new land » letters of Ukrainian emigrants from Canada (Edmonton, 1991) [text in Ukrainian].

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cyril Genik na anglickej Wikipédii.