La Masia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
La Masia

La Masia je názov bývalého klubového centra FC Barcelona, ktoré sa nachádza v blízkom okolí Camp Nou v štvrti Les Corts v Barcelone. Je to vidiecka budova z roku 1702, ktorá mala pôvodne slúžiť ako farma. Keď bol v roku 1957 otvorený štadión Camp Nou, bola zavretá, kým sa nenašlo jej ďalšie využitie. V období prezidentovania Enrica Llaudeta bola prebudovaná a rozšírená, aby slúžila, ako oficiálne ústredie klubu, ktoré predtým sídlilo na ulici Via Laietana. Ústredie tu bolo otvorené 26. septembra 1966.

S rastom klubu boli vybudované ďalšie kancelárie a neskôr priestory v La Masia už nestačili potrebám ústredia, ktoré bolo za prezidenta Agustína Montala presunuté do blízkosti miesta, kde dnes stojí ľadová plocha klubu. La Masia opäť nebola využívaná až do príchodu Lluíse Núňeze, keď sa stala ubytovňou pre mladých hráčov, ktorí neboli z Barcelony. Potom ako bola prebudovaná a 20. septembra 1979 začala oficiálne slúžiť ako ubytovňa.

La Masia do roku 2010 pozostávala z dvoch poschodí a podkrovia, celkovo mal objekt 610 m2. Bola domovom pre šesťdesiat mladých hráčov (dvanásť bývalo priamo v La Masia, ostatných 48 v blízkom okolí). Súčasťou budovy bola kuchyňa, jedáleň, obývacia izba, knižnica, kancelária, kúpelne, sprchy a 4 veľké spálne so šatňami.

Potom ako bolo vybudované nové tréningové centrum a futbalová akadémia Ciutat Esportiva Joan Gamper v Sant Joan Despí, bolo rozhodnuté, že La Masia bude počínajúc rokom 2011 prebudovaná [1] a potom bude domovom pre všetky mládežnícke tímy FC Barcelona a nielen na tréningy, ale aj so všetkými súvisiacimi službami.

Mnoho mladíkov, ktorí bývali v La Masia, hralo za prvý tím FC Barcelona alebo boli úspešní v iných kluboch, medzi nich patria Guillermo Amor, Josep Guardiola, Sergi Barjuán, Iván de la Peña, Carles Puyol, Xavi Hernández, Gabri García, José Manuel Reina, Víctor Valdés, Gerard Piqué, Andrés Iniesta, Sergio García, Sergio Busquets, Bojan Krkić, Cesc Fàbregas, Lionel Messi, Pedro Rodríguez a Jeffrén Suárez.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Masia of the 21st century [online]. . Dostupné online. (anglicky)