Preskočiť na obsah

Labyrinth

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Labyrinth
Originálny názov Labyrinth
Žáner fantasy, rodinný film, muzikál
Dĺžka 101 minút
Štát USA
Spojené kráľovstvo
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1986
Spoločnosť TriStar Pictures
Lucasfilm
Henson Associates
Rozpočet 25 000 000 USD
Zárobok 12 729 917 USD
Filmový štáb
Réžia Jim Henson
Scenár Dennis Lee
Terry Jones
Jim Henson
Produkcia George Lucas
Hudba David Bowie
Trevor Jones
Kamera Alex Thomson
Herecké obsadenie

Labyrinth je fantasy film z roku 1986 s Davidom Bowiem a Jennifer Connelly v hlavných úlohách. Film vznikol na základe scenára Dennisa Leeho a člena komickej skupiny Monty Python’s Flying Circus Terryho Jonesa, režíroval ho Jim Henson v produkcii Georga Lucasa. Vizuálny dizajn navrhol výtvarník Brian Froud. Dej filmu tvorí príbeh hlavnej hrdinky Sarah, ktorá musí zachrániť svojho malého brata Tobyho z rúk Jaretha, Kráľa goblinov, ktorý ho skrýva vo veľkom bludisku v Podzemí. Obyvateľov Podzemia stvárňujú bábky a herci v maskách.

Pätnásťročná Sarah Williams (Jennifer Connelly) je introvertné dievča s bohatou fantáziou. Žije so svojím otcom a nevlastnou matkou, s ktorou sa neznáša. Lezie jej na nervy, že sa musí starať o svojho nevlastného brata Tobyho, keď sú rodičia preč. V jeden taký večer, keď zase stráži Tobyho, nahnevaná vysloví Sarah čarovné slová z knižky Labyrint; želá si, aby Kráľ goblinov vzal Tobyho preč. Na jej veľké prekvapenie sa tak aj stane.
Keď Sarah pochopí, že urobila veľkú chybu, snaží sa presvedčiť kráľa Goblinov, Jaretha (David Bowie), aby jej brata vrátil, no on to odmieta. Nakoniec však dá Sarah šancu; musí prejsť cez bludisko až do Mesta goblinov. Počas cesty prekonáva Sarah množstvo nástrah, náchádza si priateľov medzi obyvateľmi Labyrintu a vyvíja sa jej osobnosť.
Po viacerých skúškach a lákadlách Jaretha, ktoré ju majú zviesť z cesty, sa Sarah s priateľmi dostáva do Mesta goblinov, kde sa odohrá boj, aby sa vôbec dostali do zámku. Vo finále stojí Sarah proti Jarethovi sama, objaví spôsob, ako ho poraziť a zachráni Tobyho.

Soundtrack

[upraviť | upraviť zdroj]

Hudbu k filmu zložili David Bowie a Trevor Jones a všetky piesne naspieval David Bowie.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Labyrint v Internet Movie Database (po anglicky)
Labyrint v Česko-Slovenskej filmovej databáze
Labyrint Archivované 2008-06-13 na Wayback Machine na stránke filmklub.sk Archivované 2005-06-14 na Wayback Machine