Preskočiť na obsah

Lamego (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lamego
Mesto
Pohľad z Avenida Alfredo de Sousa
Erb
Štát Portugalsko Portugalsko
Región Norte
Obyvateľstvo 10 900 (2001)
Poloha okresu v rámci Portugalska , v ktorom sa mesto nachádza
Poloha okresu v rámci Portugalska , v ktorom sa mesto nachádza
Webová stránka: http://www.cm-lamego.pt
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lamego je mesto v dištrikte Viseu na severe Portugalska. Je považované za historické a monumentálne mesto. Je sídlom biskupstva.

Pred a počas rímskeho obdobia sa tu vystriedalo množstvo kmeňov, napríklad Ligúrovia, alebo Turduli. Počas objaviteľského obdobia v 12. storočí sa objavuje zmienka o hrade.

Lamego sa stalo kresťťanským, keď vizigótsky kráľ Recaredo I konvertoval. V roku 570, počas Lugského koncilu sa objavujú referencie o Sardináriovi, biskupovi Lamega. Mimo mesta sa nachádza kaplnka São Pedro de Balsemão, vizigótska kaplnka, ktorá je považovaná za najstaršiu v Portugalsku a druhú najstaršiu v Európe.

Po arabskom vpáde sa definitvne zmocnil územia Ferdinand I kráľ Leónu and Kastílie a v roku 1057 tu bolo znova obnovené biskupstvo.

Najvýznamnejší moment v histórii mesta bol rok 1139, keď Afonso Henriques sa stal portugalským kráľom. Cez mesta prechádzala aj v minulosti pútnická cesta do Santiago de Compostela. V 16. a 17. storočí sa rozvíjal obchod, ktorý podnietil vznik spoločnosti Companhia Geral da Agricultura das Vinhas do Alto Douro (Spoločnosť vínneho hospodástva horného Doura). V roku 1835 sa hlavným mestom dištriku stalo susedné Viseu.

Hlavným sektorom je oblať služieb, avšak zvlášť prekvitá vinárstvo. Mesto má veľké nákupné centrum, tri stredne veľké a nespočetné množstvo malých. Priemysel je sústredený vo farnosti Várzea de Abrunhais. Zaujímavosťou je malá výroba textilu, sú tu však aj spoločnosti s masovou výrobou. Významná je turistika spojená s mnohými pamiatkami. Predĺženie diaľnice A24 tiež malo a má vplyv na rozvoj mesta.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lamego na anglickej Wikipédii.