Laura Vandervoortová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Laura Vandervoortová
Laura Vandervoort by Gage Skidmore.jpg
Celé menoLaura Dianne Vandervoort
Narodenie 22. september 1984 (37 rokov)
Toronto, Ontario, Kanada
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1997 – súčasnosť

Laura Dianne Vandervoort (* 22. september 1984, Toronto, Ontário, Kanada) je kanadská herečka známa so seriálu Instant-star (2004), tiež sa objavila vo filmoch Do hlbiny 2 (2009), Macík (2012) či Jigsaw (2017).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Laura Vandervoort sa narodila a vyrastala v Toronte v Ontáriu, v Kanade. Jej otec je holandského pôvodu a mama je z Kanady. Od detstva až doposiaľ sa Laura venuju viacerým športom, ako príklad: futbal, karate (vlastní čierny pás druhého stupňa), basketbal, tenis, gymnastika či bejzbal. Má sestru Sarah a je si blízka s hereckým kolegom Gordonom Pinsentom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Hereckú kariéru rozbehla keď mala trinásť rokov, v roku 1997. Podieľala sa niekoľkých kanadských predstaveniach a neskôr bola obsadená do niekoľkých reklám a seriálov. Jej prvá väčšia úloha, prišla až v seriály Instant Star (2004), v seriály sa objavovala celé štyri série.

Po niekoľkých menej úspešných filmoch, v roku 2007 natočila film Ten kto si dáva bacha (2007), vo filme vystupovala po boku hviezd ako Joseph Gordon - Levitt, Jeff Daniels či Isla Fisher. Tiež je známa jej úloha, sesternica Clarka Kenta, v seriály Smallville. Jej postava sa volala Kara Kent, tiež zvaná aj Supergirl.

V roku 2009 sa predstavila v dobrodružnom filme o potápačov Do hlbiny 2, ktorý nemal veľký úspech. V rovnakom roku, ju bolo možné vidieť aj v kanadskom filme Detektívka v utajení. Menšiu úlohu získala aj v seriály Votrelci kde sa predstavila ako mimozemská návštevníčka Lisa.

V roku 2011 sa zúčastnila thrilleru Výkupné, spolu s Rayom Liottom a Kevinom Zegersom. Svoj hlas tiež prepožičala jednej z postáv so animovaného seriálu Griffinovci.

V roku 2012 získala vedľajšiu postavu menom Tanya, ktorá je kolegyňou Marka Wahlberga v komediálnom filme Macík . Známa je tiež jej postava Eleny Michaels so seriálu Bitten, kde stvárnila hlavnú úlohu.

V roku 2016 sa objavila ako supervillain Indigo / Brainiac 8 v seriály Supergirl, po boku hlavnej hrdinky Melissy Benoist. V roku 2017 získala úlohu vo filme Jigsaw.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívne bojuje za práva zvierat, v októbri 2011 sa predstavila pre spoločnosť PETA ako súčasť kampane "Exotic Skins" a v roku 2014 sa znova objavila za reklamu, ktorá protestovala proti držbe morských cicavcov v zajatí . Momentálne žije v Los Angeles.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laura Vandervoort na anglickej Wikipédii.