Preskočiť na obsah

Laura Vandervoortová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Laura Vandervoortová
Celé menoLaura Dianne Vandervoort
Narodenie 22. september 1984 (39 rokov)
Toronto, Ontario, Kanada
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1997 – súčasnosť

Laura Dianne Vandervoort (* 22. september 1984, Toronto, Ontário, Kanada) je kanadská herečka známa so seriálu Instant-star (2004), tiež sa objavila vo filmoch Do hlbiny 2 (2009), Macík (2012) či Jigsaw (2017).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Laura Vandervoort sa narodila a vyrastala v Toronte v Ontáriu, v Kanade. Jej otec je holandského pôvodu a mama je z Kanady. Od detstva až doposiaľ sa Laura venuju viacerým športom, ako príklad: futbal, karate (vlastní čierny pás druhého stupňa), basketbal, tenis, gymnastika či bejzbal. Má sestru Sarah a je si blízka s hereckým kolegom Gordonom Pinsentom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Hereckú kariéru rozbehla keď mala trinásť rokov, v roku 1997. Podieľala sa niekoľkých kanadských predstaveniach a neskôr bola obsadená do niekoľkých reklám a seriálov. Jej prvá väčšia úloha, prišla až v seriály Instant Star (2004), v seriály sa objavovala celé štyri série.

Po niekoľkých menej úspešných filmoch, v roku 2007 natočila film Ten kto si dáva bacha (2007), vo filme vystupovala po boku hviezd ako Joseph Gordon - Levitt, Jeff Daniels či Isla Fisher. Pripojila sa k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Smallville, ako Tom Welling, Kristin Kreuk, Allison Mack či Michael Rosenbaum. Jej postava bola sesternicou Clarka Kenta, volala sa Kara Kent, tiež zvaná aj Supergirl.

V roku 2009 sa predstavila v dobrodružnom filme o potápačov Do hlbiny 2, ktorý nemal veľký úspech. V rovnakom roku, ju bolo možné vidieť aj v kanadskom filme Detektívka v utajení. Menšiu úlohu získala aj v seriály Votrelci kde sa predstavila ako mimozemská návštevníčka Lisa.

V roku 2011 sa zúčastnila thrilleru Výkupné, spolu s Rayom Liottom a Kevinom Zegersom. Svoj hlas tiež prepožičala jednej z postáv so animovaného seriálu Griffinovci.

V roku 2012 získala vedľajšiu postavu menom Tanya, ktorá je kolegyňou Marka Wahlberga v komediálnom filme Macík . Známa je tiež jej postava Eleny Michaels so seriálu Bitten, kde stvárnila hlavnú úlohu.

V roku 2016 sa objavila ako supervillain Indigo / Brainiac 8 v seriály Supergirl, po boku hlavnej hrdinky Melissy Benoist. V roku 2017 získala úlohu vo filme Jigsaw.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívne bojuje za práva zvierat, v októbri 2011 sa predstavila pre spoločnosť PETA ako súčasť kampane "Exotic Skins" a v roku 2014 sa znova objavila za reklamu, ktorá protestovala proti držbe morských cicavcov v zajatí . Momentálne žije v Los Angeles.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laura Vandervoort na anglickej Wikipédii.