Preskočiť na obsah

Larry Page

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Lawrence E. Page)
Larry Page
Larry Page
Narodenie26. marec 1973 (51 rokov)
Lansing, Michigan, USA
ManželkaLucinda Southworth (od 2007)
PodpisLarry Page, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Larry Page

Lawrence E. „Larry“ Page (* 26. marec 1973, Lansing, Michigan, USA) je americký počítačový vedec a internetový podnikateľ, spolu so Sergeyom Brinom tvorca internetového vyhľadávača Google.

Je jeden z najbohatších ľudí na svete s 119,7 miliardami dolárov. Je po ňom pomenovaný PageRank.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1973 v Lansing v štáte Michigan. V 2 až 7 rokov navštevoval Okemos Montessori School v Okemose v štáte Michigan. Neskôr študoval na East Lansing High School, ktorú ukončil v roku 1991.

Bakalársky titul s vyznamenaním v odbore počítačového inžinierstva získal na University of Michigan a titul Master of Science v odbore informatika na Stanfordovej univerzite.[1]

Následne si začal na Stanfordovej univerzite robiť doktorát z informatiky. Keď hľadal Page tému dizertačnej práce zvažoval skúmanie matematických vlastností World Wide Webu, pričom chápal jeho štruktúru odkazov ako obrovský graf. Page sa zameral na problém zisťovania, ktoré webové stránky odkazujú na tú ktorú stránku, pričom počet a charakter takýchto spätných odkazov považoval za cennú informáciu charakterizujúcu danú stránku. Pri svojom výskume sa spojil s ďalším doktorandom zo Stanfordu Sergeyom Brinom. Dvojica spolu napísala prácu s názvom The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine („Anatómia veľkého hypertextového webového vyhľadávača“), z ktorej sa stal jeden z najsťahovanejších vedeckých dokumentov v histórii internetu v tom čase.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LOWE, Janet. Google Speaks (Secrets of the World's Greatest Billionaire Entrepreneurs, Sergey Brin and Larry Page). [s.l.] : John Wiley & Sons, 2009. 336 s. ISBN 978-0-470-39854-8.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Larry Page

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Larry Page na anglickej Wikipédii.