Lesopark

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lesopark Hostivař

Lesopark (čiže lesný park alebo park v lese) je zvyčajne prímestský les, ktorý v sebe kombinuje prvky pôvodného lesa a bežného mestského parku.

Na rozdiel od bežného lesa je tu potlačená jeho pôvodná funkcia produkcia drevnej hmoty v prospech novej základnej funkcie, ktorou je tu predovšetkým odpočinok, relaxácia, rekreácia, zábava a športové aktivity obyvateľstva, nezanedbateľná je tu aj jeho funkcia okrasná, estetická a krajinotvorná. Z týchto dôvodov lesoparky zvyčajne bývajú zriaďované najmä na okrajoch veľkých miest, respektíve v okolí veľkých ľudských sídlisk, v okolí kúpeľných miest alebo v okolí hojne navštevovaných rekreačných stredísk. Lesoparkovú úpravu môžu mať aj niektoré zoologické záhrady, múzeá v prírode a pod.

Pôvodný les tu býva obohatený najmä o hustejšiu sieť upravených lesných ciest, ktoré môžu byť doplnené lavičkami, altánmi, vodnými plochami (jazierkami, rybníčkami, fontánami), plastikami, studničkami, verejnými záhradami, detskými ihriskami, priestormi vhodnými pre výcvik psov, drobnými zariadeniami pre rekreačné a kondičné športovanie v prírode a ďalším vhodným občianskym vybavením známym z bežných parkov. Svojím poňatím má veľmi blízko k anglickému parku.

V ideálnom prípade bežný mestský park na okraji mesta postupne prechádza v lesopark, ďalej od mesta potom lesopark prechádza v normálny les.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lesopark na českej Wikipédii.