Preskočiť na obsah

Lettrizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Lettrizmus (fr. lettre - písmeno) bolo avantgardné umelecké a kultúrne hnutie najmä v 50./60. rokoch 20. storočia (pôvodne vo Francúzsku 1945/1946 - 1958). Pôvodne išlo o smer v poézii, neskôr sa preniesol do výtvarného umenia, architektúry, filmu a podobne.

Vo výtvarnom umení sa v minulosti pod týmto pojmom chápalo aj všeobecne širokospektrálne použitie textu a písma vo výtvarnom umení. Neskôr sa lingvistické prejavy v konceptuálnom a neokonceptuálnom umení označujú ako konceptuálny text.

Výtvarné umenie[upraviť | upraviť zdroj]

Lettrizmus je výtvarná tendencia, ktorá vznikla v prvej polovici 20. storočia vo Francúzsku. Základom tejto tendencie je používanie písmen v rozličných kompozíciách a kontextoch na dosiahnutie estetického a obsahového účinku.

Na Slovensku sa lettrizmus objavuje v 60-tych rokoch koncepčne ako osobitá forma výtvarného prejavu v tvorbe Miloša Urbáska, Milana Adamčiaka, Eduarda Ovčáčka. V posledných rokoch sa v zložitých sémantických a morfologických východiskách text objavuje v tvorbe Márie Balážovej. Jej polohy teoretici označujú ako postlettrizmus.