Lewis and Harris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lewis and Harris
(angl. Lewis and Harris, škg. Leòdhas is na Hearadh)
ostrov
Wfm lewis landsat.jpg
Štát Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Konštituentná krajina Škótsko
Oceán Atlantický oceán
Súradnice 58°15′S 6°40′Z / 58,250°S 6,667°Z / 58.250; -6.667
Najvyšší bod Clisham
 - výška 799 m n. m.
Rozloha 2 178 km² (217 800 ha)
Obyvateľstvo 21 031 (2011) [1]
Hustota 9,66 obyv./km²
Súostrovie Vonkajšie Hebridy
Najväčšie sídlo Stornoway
Poloha v rámci Škótska
Red pog.svg
Poloha v rámci Škótska
Wikimedia Commons: Lewis and Harris
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lewis and Harris (angl. Lewis and Harris, škg. Leòdhas is na Hearadh, starosever. Ljóðhús ok Hérað) je najväčší škótsky ostrov, nachádzajúci sa v súostroví Vonkajšie Hebridy v Atlantickom oceáne. Je to zároveň tretí najväčší z Britských ostrovov po Veľkej Británii a Írsku. Od Škótska je oddelený Minčským prielivom, v najužšom mieste je vzdialenosť od Škótska 39 km.

Podľa sčítania v roku 2011 na ostrove žije 21 031 obyvateľov, čo je mierne zvýšenie oproti sčítaniu v roku 2001, kedy tu žilo 19 918 obyvateľov. V hlavnom meste ostrova, Stornoway, žije asi 8-tisíc ľudí. Lewis a Harris sú známe aj ako jedna z mála škótskych oblastí, kde sa je škótska gaelčina používaná významnou časťou obyvateľov.

Na ostrove boli v roku 1831 objavené vikinské šachové figúrky vyrezané z mrožích klov a dokazujúce šírenie šachu na Britské ostrovy zo severu. Väčšina z figúrok sa v súčasnosti nachádza v Britskom múzeu v Londýne.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek tomu, že ide o celistvý ostrov, nemá v angličtine ani gaelčine vlastný názov, ale je zložený z názvov Lewis a Harris, ktorými sú označované dve časti, na ktoré býva ostrov tradične rozdeľovaný. Názvy Lewis a Harris sú používané akoby išlo o dva samostatné ostrovy, hoci ide o jeden veľký ostrov.

Severná časť, Lewis, je rovinatejšia a pred územnosprávnou reformou v roku 1975 ležala v grófstve Ross and Cromarty. Južná časť, Harris, je hornatejšia a pri Tarberte je rozdelená 850-metrovou šijou na dve menšie časti. Pred reformou v roku 1975 patril Harris do grófstva Inverness-shire. Od roku 1975 patrí celý ostrov do samostatnej oblasti pre súostrovie Vonkajšie Hebridy – Western Isles Council (po škótskogaelsky Comhairle nan Eilean Siar).

Najvyšší vrch ostrova, Clisham, leží na Harrise a dosahuje výšku 799 m n. m.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lewis and Harris na anglickej Wikipédii.