Libby Lanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Libby Lanová
prvá biskupka anglikánskej cirkvi v Anglicku
Narodenie8. december 1966 (52 rokov)
Wycombe Rural District, Buckinghamshire, Spojené kráľovstvo

Elizabeth Jane Holden „Libby“ Lanová[pozn 1] (angl. Elizabeth Jane Holden "Libby" Lane; * 8. december 1966, Wycombe Rural District, Buckinghamshire, Spojené kráľovstvo)[1] je historicky prvá žena, ktorá sa stala biskupkou anglikánskej cirkvi v Anglicku. Do funkcie bola menovaná v decembri 2014, slávnostné biskupské svätenie dostala 26. januára 2015. Stala sa biskupkou pre mesto Stockport v severozápadnom Anglicku.

Život[upraviť | upraviť kód]

Kňazské svätenie dostala v roku 1994, teda v prvom roku, kedy ho anglikánska cirkev v Anglicku ženám povolila. Duchovnú službu potom vykonávala v meste Blackburn v grófstve Lancashire. Od apríla 2007 bola vikárkou v grófstve Cheshire.[2]

Do funkcie biskupky bola Libby Lanová vymenovaná v decembri 2014. „Je to pre mňa výnimočná udalosť a veľa ľudí ma podporilo, ale predovšetkým ide o prevratný okamih v dejinách cirkvi“, uviedla pri slávnostnom vysvätení, ktorému v katedrále v Yorku prizeralo vyše tisíc ľudí.[2] V Anglicku sa o biskupskom svätení žien viedli dlhoročné vyostrené diskusie. Generálna synoda cirkvi návrh schválila až na druhýkrát v júli 2014. Pri hlasovaní o dva roky skôr tesne neprešiel. Ženy však túto funkciu už zastávajú napr. V USA, Kanade alebo Austrálii.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Libby Lanová je vydatá, jej manžel je tiež kňazom, slúži ako kaplán na letisku v Manchestri. Patrí k prvým manželským párom, ktoré boli vysvätené spoločne.[3] Majú spolu dve deti. Libby Lanová sa učí hrať na saxofón a fandí futbalovému tímu Manchester United.[4]

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

  1. Od mužských priezvisk anglického a francúzskeho pôvodu zakončených na -e, ktoré sa nevyslovuje, toto tzv. nemé e sa pri tvorení ženských priezvisk vynecháva aj v písme, napr. Stone [stoun] – Stonová [stounová], Wilde [vajld] – Wildová [vajldová].“ in: Pravidlá slovenského pravopisu. 3. upr. a dopl. vyd. Bratislava : Veda, 2000. 590 s. Dostupné online. ISBN 80-224-0655-4. Kapitola Prehľad tvorenia ženských priezvisk, s. 129.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. STOCKPORT, Bishop Suffragan of, in: Who’s Who [online]. A & C Black, Oxford University Press, 2016, [cit. 2017-11-17]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. a b Historická zmena, Anglicko má prvú ženu na biskupkom stolci [online]. noviny.sk. Dostupné online.
  3. First female bishop consecrated [online]. BBC. Dostupné online.
  4. HAVLICKÁ, Kateřina. Učí se na saxofon a fandí United. Británie má první anglikánskou biskupku. iDNES.cz (Praha: MAFRA), 2015-01-26. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Libby Laneová na českej Wikipédii.