Licitácia (bridž)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
4suits.svgTento článok sa týka bridžu a používa špecifickú bridžovú terminológiu. Pozri článok Bridžová terminológia pre vysvetlenie neznámych slov a fráz. Pokiaľ tam nejaký termín nenájdete, upozornite na to prosím v diskusii.

Licitácia alebo dražba v bridži je prvou časťou bridžovej partie. Obe linky v nej súťažia o to, kto bude zohrávať záväzok a aký záväzok to bude. Aby mohli partneri licitovať optimálne záväzky, musia mať dohodnutý nejaký licitačný systém.

Pokiaľ sa hrá robber bridž, hráč ktorý rozdal karty, je tým kto začína licitáciu. Rozdávajúci hráč sa nazýva dealer.

Pokiaľ sa hrá porovnávací bridž, na krabici s kartami je označené, kto je dealerom a teda kto má právo a povinnosť začať licitovať.

Ak dealer nema list vhodný na otvorenie licituje Pas inak ponúkne záväzok, zodpovedajúci licitačnému systému silou a rozlohou. Po hláške dealera sa do licitácie postupne zapájajú hráči v smere hodinových ručičiek. Licitácia prebieha, dokiaľ trikrát po sebe neodznie hláška Pas s výnimkou prvého kola, kedy hráč na štvrtej pozícii ešte môže licitovať, hoci odzneli tri pasy.


V minulosti sa licitovalo vyslovením príslušnej hlášky. Licitácia však bola náročná na pamäť (teoreticky by mohlo počas licitácie odznieť niekoľko desiatok hlášok) a zároveň intonáciou a silou hlasu, či formuláciou hlášky si mohli partneri odovzdávať nelegálne informácie. Preto boli zavedené licitačné krabice. Dražba je tak prehľadnejšia a je minimalizovaná možnosť odovzdávania nelegálnych informácií.