Live for Speed

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Live for Speed
Základné informácie
VývojárLFS Team (Scawen Roberts, Eric Bailey and Victor van Vlaardingen)
Typ softvéruPretekársky simulátor
Ďalšie odkazy
Webová stránkawww.lfs.net

Pozri aj Informačný portál

Live for Speed (skrátene LFS) je jeden z najrealistickejších pretekárskych simulátorov. Primárne je určený na online preteky proti viacerým živým pretekárom, no ponúka aj možnosť pretekať proti počítačovým jazdcom. Simulátor je vyvíjaný troma osobami: Scawen Roberts, Eric Bailey a Victor van Vlaardingen.

Simulácia[upraviť | upraviť zdroj]

Simulátor obsahuje prepracovanú simuláciu každého vozidla. Samozrejmosťou je opotrebovanie pneumatík, možnosť defektu, reálna spotreba paliva, opotrebovanie spojky, pretočenie motora, kvalitná fyzika, aerodynamika. Poskytuje široké možnosti nastavenia každého vozidla, zmeny diferenciálu, pneumatík, nastavenia kolies, krídel a tým aj prítlačnej sily, zmeny prevodov, rozloženia brzdných síl a pod. Čiastočne je zahrnuté aj poškodenie auta nárazmi, to však bude primárnou časťou vývoja vo verziách S3.

LFS ako každý počítačový pretekársky simulátor vyžaduje na hranie plynulé ovládanie. Vysoko odporúčané je ovládanie auta s volantom, hra však ponúka možnosť ovládania pomocou klávesnice a joysticku, či gamepadu. LFS je nezvyčajné v tom, že podporuje aj ovládanie pomocou myši, čo umožňuje presné ovládanie auta aj hráčom, ktorí nevlastnia volant.

Hranie[upraviť | upraviť zdroj]

Hra dovoľuje rôzne druhy pretekov, hráči môžu jazdiť na herných tratiach, čo zahŕňa štandardnú okruhovú jazdu a pretekanie po rallycross tratiach. Hráč si môže vytvoriť aj vlastné rozvrhnutie trate na tzv. "parkovisku" pomocou kužeľov. Na tratiach v simulátoroch sú PIT stopy, v ktorých je rýchlosť obmedzená na 80km/h a počas pretekov možno doplňovať palivo, meniť pneumatiky a opravovať rôzne poškodenia. Pri dlhodobých a vytrvalostných pretekoch sa zvyčajne vyžaduje aspoň jedna zastávka v PIT stope.

V simulátore jazdci môžu dostávať trestné sekundy za rýchly prejazd cez PIT lane a skorý štart. Štartovné pozície môžu byť určené náhodne, podľa umiestnenia v predchádzajúcich pretekoch alebo v kvalifikácií. Simulátor obsahuje aj pretekársky kurz, ktorý hráča prevedie cez rôzne trate, naučí ho, ako zaobchádzať s vozidlom vo vysokých rýchlostiach, ako správne brzdiť a pod.

Vozidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Plná S2 verzia obsahuje dokopy 20 áut.[1] Sú rozdelené do viacerých kategórií a sú zahrnuté rôzne modely od tých pre začiatočníkov, až po výkonné pretekárske automobily pre pokročilých jazdcov. Autá v tomto simulátore nie sú modely skutočných automobilov, okrem BMW Sauber F1, Formula BMW, Raceabout '03 a Formula SAE. Do ďalšej verzie sa plánuje pridanie nového automobilu VW Scirocco.[2] Všetky vozidlá majú odlišné parametre, líšia sa hlavne výkonom motora, krútiacim momentom, vlastnosťami motora ako počtom valcov, objemom a druhom prevodovky.

Trate[upraviť | upraviť zdroj]

Simulátor obsahuje 7 vymyslených oblastí[1], no každá z nich poskytuje viacero variant a každú je možné jazdiť aj v opačnom smere. Dokopy sa v hre nachádza 29 traťových konfigurácií. Obsiahnuté sú aj rallycrossové trate, či rovinka slúžiaca na drag. Hráč môže vytvárať vlastné trate na jednom z parkovísk. Do ďalšej plánovanej licencovanej verzie S3 má pribudnúť nová, prvá reálna trať Rockingham.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]