Lord Killanin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lord Killanin
Lord Killanin
Rod. menoMichael Morris, tretí barón Killanin
Narodenie30. júl 1914
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie25. apríl 1999 (84 rokov)
Dublin, Írsko
Známy vďakapredseda Medzinárodného olympijského výboru
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lord Killanin
Účastník olympijských hier
Účastník olympijských hier

Lord Killanin známy tiež ako Michael Morris, tretí barón Killanin (* 30. júl 1914, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 25. apríl 1999, Dublin, Írsko) bol írsky novinár a športový funkcionár, šiesty predseda Medzinárodného olympijského výboru.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Londýne do starostavovskej rodiny. Vzdelanie získal v Eton College, na Sorbonne v Paríži a Cambridgeskej univerzite. Koncom 30. rokov začal pracovať ako novinár, ale kariéru prerušil počas druhej svetovej vojny, keď slúžil ako dobrovoľník.

V roku 1950 sa stal šéfom Írskeho olympijského výboru a od roku 1952 bol zástupca Írska v MOV. Prvým podpredsedom organizácie sa stal v roku 1968 a po letnej olympiáde v Mníchove, ktorá bola poznačená teroristickým útokom namiereným proti izraelským športovcom, sa v roku 1972 stal predsedom MOV.

Počas jeho funkčného obdobia prechádzalo olympijské hnutie zložitým obdobím, muselo sa vysporiadať s finančnými stratami Olympiády v Montreale (1976) a bojkotom Olympiády v Moskve (1980) zo strany krajín západného bloku. V tom období boli dokonca mestá Lake Placid a Los Angeles "vybrané" pre ďalšie olympiády, miesto toho, aby prebehol výber z viacerých kandidátov, ako to dovtedy bolo bežné.

Lord Killanin rezignoval na funkciu predsedu MOV po moskovskej Olympiáde a nahradil ho Juan Antonio Samaranch.

Lord Killanin sa okrem olympijského hnutia venoval vedeniu viacerých spoločností a pohyboval sa aj v prostredí filmového priemyslu.

Zomrel v Dubline vo veku 84 rokov.