Jacques Rogge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jacques Rogge
prezident Medzinárodneho olympijskeho výboru
prezident Medzinárodneho olympijskeho výboru
Narodenie2. máj 1942 (79 rokov)
Belgicko Gent, Belgicko
Profesiaortopéd
PodpisJacques Rogge, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jacques Rogge
Účastník olympijských hier

Gróf Jacques Rogge (* 2. máj 1942) je belgický ortopéd a od roku 2001 prezident Medzinárodného olympijského výboru.

Rogge sa narodil v meste Gent a žije v Deinze. V rokoch 1968, 1972 a 1978 reprezentoval Belgicko v jachtingu na letných olympiádach. Bol tiež členom belgického ragby tímu.

V rokoch 19891992 bol Rogge predsedom Belgického olympijského výboru a v rokoch 1989 až 2001 aj predsedom Európskeho olympijského výboru. Členom MOV sa stal v roku 1991, vo výkonnej rade zasadal od roku 1998. Do šľachtického stavu bol povýšený belgickým kráľom Albertom II.

V roku 2001 bol Rogge zvolený za nástupcu Juana Antonia Samarancha, ktorý viedol MOV od roku 1980.

Základným programom Roggeho politiky je obmedziť počet športovcov na olympiádach na dnešných približne 10 000. Rogge sa zároveň vyjadril, že nebude tolerovať korupciu a doping. Pri riešení dopingových škandálov sa prejavil ako spravodlivý a rozhodný vodca. V roku 2002 na Zimnej Olympiáde v Salt Lake City sa Rogge stal prvým predsedom MOV ubytovaným v olympijskej dedine, pozmeniac tak dovtedajší zvyk pohlavárov MOV, ktorí bývali ubytovaní v päťhviezdičkových hoteloch nablízku. Tieto prvé hry pod novým vedením sú označované za začiatok novej éry v olympijskom hnutí, éry, v ktorej sa korupcia a doping nebudú tolerovať.

Počas Roggeho vedenia boli z olympijského programu vylúčené bejzbal a softbal. Toto rozhodnutie nadobudne platnosť od Olympiády v Londýne v roku 2012.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]