Lotta Engberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lotta Engberg

Základné informácie
Rodné meno Anna Charlotte Pedersen
Narodenie 5. marec 1963 (61 rokov)
Överkalix, Švédsko
Pôsobenie speváčka
Žáner Dansband music, muzikál, pop, šláger
Roky pôsob. 1980 – súč.
Vydavateľstvá Doreme Records (1987 – súčasnosť)
Súvisiace
články
Trioala, Anders Engberg, Lotta & Anders Engbergs Orkestra, Lotta Engbergs, Kikki, Bettan & Lotta, Jarl Carlsson, Christer Sjögren
Webstránka lottaengberg.se

Anna Charlotte "Lotta" Engberg, vlastným menom Anna Charlotte Pedersen (* 5. marec 1963, Överkalix, Švédsko) je švédska speváčka.[1] V roku 1987, po výhre v národnom kole Melodifestivalen, reprezentovala Švédsko na súťaži Eurovision Song Contest s piesňou "Boogaloo".

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas svojej kariéry sa zúčastnila švédskeho národného kola viackrát. Na Melodifestivalen 1984 zaspievala pieseň "Sankt Cecilia" s Goran Folkestadem a umiestnili sa na druhom mieste za víťaznou skupinou The Herreys. Na Melodifestivalen 1988 zaspievala pieseň "100%" a spolu s duom Triple & Touch sa umiestnila na treťom mieste. Na Melodifestivalen 1990 zaspievala sólovo pieseň "En gång till" a umiestnila sa na osmom mieste. Na Melodifestivalen 1996 zaspievala pieseň "Juliette & Jonathan" s umiestnením na treťom mieste. Na Melodifestivalen 2002 si zaspievala pieseň v triu Kikki, Bettan & Lotta a piesňou "Vem é dé du vill ha" s umiestnením na treťom mieste. Na Melodifestivalen 2012 si zaspievala spolu s Christerom Sjögrenom, kedy zaspievali pieseň "Don't Let Me Down", kedy sa umiestnila na treťom mieste v semifinále.

Počas svojej kariéry spievala v niekoľkých formáciách, napr. Lotta & Anders Engbergs Orkester (1989 – 1994) alebo Lotta Engbergs (1994 – 2002). Dnes pokračuje vo svojej kariére ako sólová speváčka.

2. októbra 1999 bola vo Švédsku vydaná poštová známka s jej portrétom.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Discogs
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lotta Engberg na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]