Louise Michelová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Louise Michelová
francúzska anarchistka
francúzska anarchistka
Narodenie29. máj 1830
Vroncourt-la-Côte, Francúzsko
Úmrtie10. január 1905 (74 rokov)
Marseille, Francúzsko
PodpisLouise Michelová, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Louise Michelová

Louise Michelová (* 29. máj 1830, Vroncourt-la-Côte, Francúzsko – † 10. január 1905, Marseille) bola francúzska anarchistka, učiteľka a zdravotná sestrička. Často používala pseudonym Clémence.

Počas Parížskej komúny ošetrovala ranených ozbrojencov komúny. Po jej porazení bola deportovaná do Novej Kaledónie. Tam sa spoznala s Nathaliou Lemelovou, anarchofeministku, taktiež aktívnu v komúne. Stretnutie s Nathaliou ju ovplyvnilo natoľko, až sa stala anarchistkou. Do Francúzska sa vrátila v roku 1880 po amnestii udelenej vzbúrencom z komúny. V Európe začala s revolučnými aktivitami. V roku 1881 sa zúčastnila anarchistického kongresu v Londýne, kde sa zúčastnila mnohých demonštrácií a mala na nich aj prejavy.

V roku 1883 v Paríži počas anarchistickej demonštrácie niesla čiernu zástavu z ktorej sa vďaka tomu stal tradičný anarchistický symbol. V tom istom roku viedla rozvášnený dav, ktorý vyraboval pekársky obchod, a bola kvôli tomu odsúdená na šesť rokov do väzenia. Prepustená bola už v roku 1886, no po krátkom čase bola opäť zatknutá kvôli politickej činnosti. V roku 1890 odišla do Anglicka, odkiaľ sa vrátila až v roku 1895. Kvôli svojej činnosti opäť čelila mnohým zatknutiam. Na sklonku života začala cestovať po Francúzsku a prednášať o anarchizme.

Zomrela 10. januára 1905 v hoteli Oasis v Marseille.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]