Preskočiť na obsah

Anarchistické symboly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čierna vlajka je tradičný anarchistický symbol

Aj keď anarchisti spočiatku odmietali význam symbolov v ich politickom hnutí[1], hlavnými symbolmi anarchizmu sa stali áčko v krúžku a čierna vlajka. Po vzniku viacerých anarchistických smerov (anarchokomunizmus, anarchosyndikalizmus,...) si tieto smery vytvorili vlastné symboly, z ktorých mnohé sú používané dodnes.

Čierna vlajka[upraviť | upraviť zdroj]

Čierna vlajka a všeobecne čierna farba je spojená s anarchistickým hnutím od konca 19. storočia (keďže dovtedy boli anarchisti spojení s komunistami, obidve hnutia používali na svoje označenie červenú farbu). Mnoho anarchistických novín sa volalo Čierna vlajka (Black flag) a tiež veľa anarchistov si ako priezvisko dávalo „Čierny“. V roku 1881 bola v Londýne založená významná anarchistická skupina s názvom „Čierna internacionála“.

Čierna farba vlajky je v zámernom kontraste s farebnými vlajkami väčšiny štátov. Taktiež ako opozitum voči bielej vlajke, ktorá je symbolom vzdatia sa, čierna farba znamená odpor, odmietnutie vzdania sa.

Louise Michelová, francúzska anarchistka, účastníčka Parížskej komúny, 9. marca 1883 v Paríži počas demonštrácie nezamestnaných ako prvá niesla nad sebou čiernu vlajku. Podľa nej je čierna vlajka „vlajkou štrajkujúcich a tých, ktorí sú hladní“. Čierna vlajka ako symbol anarchizmu sa čoskoro dostala aj do Ameriky, kde viala aj počas prvomájových demonštrácií v Chicagu. Podľa čiernej farby sa volala aj ukrajinská anarchistická Čierna armáda.

„A“ v krúžku[upraviť | upraviť zdroj]

Tradičné anarchistické áčko
Punkové áčko

Písmeno „A“ v krúžku je pravdepodobne najznámejší symbol anarchizmu. Je to monogram, ktorý pozostáva z písmena A (z angličtiny anarchism – anarchizmus), okolo ktorého je písmeno „O“ (z angličtiny order – poriadok). Spolu to znamená „anarchizmus je poriadok“. Vytvoril ho Giuseppe Fanelli v roku 1868 a prvýkrát ho použila Federálna rada Španielska z anarchistických odborov Medzinárodná asociácia pracujúcich.

Po roku 1977 sa áčko v krúžku, napriek nevôli anarchistov, stalo jedným zo symbolov punku. Ako prvá ho začala využívať skupina Sex Pistols. Punkáči si anarchiu spojovali s rebéliou a chaosom a týmto boli v rozpore s anarchistami. Prvá skupina, ktorá využívala áčko v krúžku a zároveň sa hlásila k myšlienkam anarchizmu, bola britská skupina The Crass.

Iné vlajky a hviezdy[upraviť | upraviť zdroj]

Symboly smerov anarchizmu
Červeno-čierna vlajka anarchosyndikalistov a anarchokomunistov
Zeleno-čierna vlajka ekoanarchistov a anarchopimitivistov

Rôzne anarchistické smery si vytvorili vlastné vlajky, ktorým sa hovorí aj „polovičné vlajky“. Vlajky sú rozdelené na pravú a ľavú stranu po uhlopriečke. Pravá polovica vlajky je čierna, reprezentujúca anarchizmus, a ľavá polovica vlajky je farba daného smeru. Tieto anarchistické smery si vytvorili aj päťramenné hviezdy, ktoré majú rovnaké farby ako vlajka.

Čierny kríž[upraviť | upraviť zdroj]

Čierny kríž

Symbolom Anarchistického čierneho kríža je čierny kríž navrchu so zdvihnutou päsťou, ktorá symbolizuje vzdor proti autoritám. Tiež symbolizuje „ako spraviť z mnohých slabých prstov silnú päsť“. AČK sa snaží pomáhať uväzneným anarchistom dostať sa z väzenia, aj keď boli odsúdení za ilegálny čin, napr. prepadnutie banky.

Čierny kríž bol inšpirovaný znakom Červeného kríža, čo je najväčšia svetová humanitárna organizácia. AČK sa pôvodne volalo Anarchistický červený kríž, no názov bol zmenený približne v roku 1920, aby sa predišlo zmäteniu, keďže v tomto čase aj Červený kríž začal pomáhať väzňom.

Rovnako ako pri červenom kríži, symbol nemá nič s kresťanstvom. Červený a Anarchistický čierny kríž sú humanitárne symboly, zatiaľ čo kresťanský kríž je náboženským symbolom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Iain Mckay, ed (2008). "Appendix – The Symbols of Anarchy". An Anarchist FAQ. Stirling: AK Press. ISBN 1902593901. OCLC 182529204.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]