Anarchosyndikalizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anarchizmus
Školy anarchizmu
Anarchokomunizmus
Anarchokolektivizmus
Anarchosyndikalizmus
Anarchofeminizmus
Anarchoindividualizmus
Anarchoprimitivizmus
Anarchokapitalizmus
Ekoanarchizmus
Zelený anarchizmus (environmentálny)
Kresťanský anarchizmus
Infoanarchizmus
Anarchopacifizmus
Mutualizmus
Anarchizmus bez prívlastkov
Anarchosocializmus
Významní myslitelia
Max Stirner · William Godwin · Josiah Warren · Lysander Spooner · Johann Most · Pierre Joseph Proudhon · Michail Alexandrovič Bakunin · Henry David Thoreau · Piotr Alexejevič Kropotkin · Errico Malatesta · Benjamin Tucker · Emma Goldmanová · Alexander Berkman · Émile Armand · Murray Bookchin · Noam Chomsky · John Zerzan · Nestor Ivanovyč Machno
Súvisiace články
Parížska komúna
Kronštadtská vzbura
Španielska revolúcia
Anarchistické symboly
Anarchistický čierny kríž
Jurská federácia
Squatting
z  d  u

Anarchosyndikalizmus je anarchistický smer, ktorý sa snaží o zrušenie klasických kapitalistických ekonomických vzťahov a ich nahradenie samosprávou robotníkov, združených v odborových organizáciách. Rovnako ako komunizmus presadzuje kolektivizmus a revolučný odpor robotníkov, ktorý môže mať podobu násilných činov, teroru, či pacifizmu, obecnejšie však štrajky.

Červenočierna vlajka anarchistov

Vznikol v 19. storočí, jeho najvýraznejším teoretikom bol Georges Sorel a ide o jediný anarchistický smer, ktorý sa mohol vážnejšie presadiť v praxi – bol hlavným myšlienkovým základom hnutia španielskych anarchistov, ktorí získali významný vlplyv v Španielsku hlavne v roku 1936 a mali nezanedbateľnú rolu na strane republikánov v španielskej občianskej vojne. Na strane anarchistov vtedy blízko Barcelony bojoval aj spisovateľ George Orwell. Anarchosyndikalisti sa zúčastnili aj vtedajšieho povstania radikálnej ľavice vnútri republikánskych síl, ktorého výsledkom bolo oslabenie pozícii španielskeho ľudového frontu. Tento vývoj ale zjavne súvisel so značnou dvojakosťou vojenskej pomoci republikánom zo strany vtedajšieho Sovietskeho zväzu – diktátor Stalin sa v tom čase na jednu stranu chystal uzavrieť spojenectvo s nacistickým Nemeckom a Španielsko nemohol pokladať za súčasť svojej sféry vplyvu, na druhej strane ani nepotreboval, aby kdekoľvek na svete získali akýkoľvek pozitívny ohlas anarchistické myšlienky a činy, odmietajúce autoritu Tretej internacionály – teda v podstate autoritu jeho osoby.

Anarchosyndikalismus si po porážke republikánov v Španielsku isté pozície udržal viac-menej len v niektorých krajinách Latinskej Ameriky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]