William Godwin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Godwin
William Godwin
anglický spisovateľ, politický filozof

Narodenie 3. marec 1756
Wisbech, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 7. apríl 1836 (80 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo

William Godwin (* 3. marec 1756, Wisbech, Spojené kráľovstvo – † 7. apríl 1836, Londýn) bol anglický spisovateľ, zakladateľ filozofického anarchizmu.

Jeho manželka Mary Wollstonecraftová, spisovateľka, bola zakladateľka militantného feminizmu a dcéra Mary Shelleyová, spisovateľka, sa preslávila hororovým románom Frankenstein alebo Moderný Prometeus.

William Godwin sa považuje za zakladateľa anarchistického komunizmu, ktorý mal byť postupne nastolený mierovou cestou a to presvedčovaním apelom na svedomie, na pravdu. Považoval štát za ťarchu ľudstva a človeka ktorý je dotlačený práve spoločnosťou organizovanou v štáte k trestnému činu a páchaniu zla. Dielom Skúmanie politickej spravodlivosti a jej vplyvu na morálku a šťastie (1793) za začal radiť medzi tých myšlienkových revolucionárov, medzi odporcu toho, čo bolo zaužívané vlastne niekoľko tisíc rokov vznikom štátu a občianskej spoločnosti. Jeho myšlienky boli pre vtedajšiu spoločnosť kacírske tým že sa snažil postaviť zákon mimo zákon, vládu mimo moc a prezentoval ich ako základ na ktorom môže zlo budovať. Ale nehlásal ich zničenie a potlačenie na základe ozbrojenej násilnej revolúcie, ale na základe mierumilovnej ale radikálnej reforme či skôr revolúcie ľudského myslenia a morálky. Zákon, práva a povinnosti považoval za zbytočné na to aby človek využil všetky svoje kapacity v prospech všeobecného dobra stačí rozum. Jeho ideálom boli sebestačné komunity, združenia na lokálnej úrovni, v ktorých každý rešpektuje zákon rozumu, vnímajúc všeobecné dobro. Je to akási forma libertínskeho individualizmu, ktorá ohlasuje smrť štátu a spontánny socializmus malých osvietenských skupín. V novom svete pastora Godwina nie je priestor problémy práce, výroby, či výmeny. Na regeneráciu spoločnosti je však nutné zrušiť súkromné vlastníctvo, pretože je podľa neho prameňom nerovnosti, egoizmu a odcudzenia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]