Anarchokapitalizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anarchizmus
Anarchy-symbol.svg
Školy anarchizmu
Anarchokomunizmus
Anarchokolektivizmus
Anarchosyndikalizmus
Anarchofeminizmus
Anarchoindividualizmus
Anarchoprimitivizmus
Anarchokapitalizmus
Ekoanarchizmus
Zelený anarchizmus (environmentálny)
Kresťanský anarchizmus
Infoanarchizmus
Anarchopacifizmus
Mutualizmus
Anarchizmus bez prívlastkov
Anarchosocializmus
Významní myslitelia
Max Stirner · William Godwin · Josiah Warren · Lysander Spooner · Johann Most · Pierre Joseph Proudhon · Michail Alexandrovič Bakunin · Henry David Thoreau · Piotr Alexejevič Kropotkin · Errico Malatesta · Benjamin Tucker · Emma Goldmanová · Alexander Berkman · Émile Armand · Murray Bookchin · Noam Chomsky · John Zerzan · Nestor Ivanovyč Machno
Súvisiace články
Parížska komúna
Kronštadtská vzbura
Španielska revolúcia
Anarchistické symboly
Anarchistický čierny kríž
Jurská federácia
Squatting
z  d  u

Anarchokapitalizmus je anarchistický smer. Anarchokapitalisti vychádzajú z jedinej hodnoty, ktorou je ľudská sloboda. K jej zaisteniu je nutné uznanie existencie prirodzeného práva a z neho vychádzajúceho súkromného vlastníctva. Jedinec má právo so svojim majetkom nakladať tak, ako on uzná za vhodné, a vymieňať ho s inými ľuďmi, ak tým nezasahuje do prirodzených práv iných, čo je základom slobodného trhu, ktorý by nemal byť nikým regulovaný. Anarchokapitalisti neuznávajú schopnosť autority rozhodovať o nich samotných a všetky aktivity štátu sú podľa nich nahraditelné súkromnými agentúrami (vrátane súdov, zdravotníctva, školstva či bezpečnosti).

Pojem anarchokapitalizmus použil už v prvej polovici 20. storočia ekonóm Murray Rothbard, ktorý bol predstaviteľom tzv. Rakúskej školy ekonómie, a ktorý prehlásil: "Kapitalizmus je vrcholné vyjadrenie anarchizmu a anarchizmus je vrcholné vyjadrenie kapitalizmu." Za zakladateľa anarchokapitalizmu je považovaný holandský ekonóm pôsobiaci vo Francúzsku v 19. storočí Gustave de Molinari. Medzi ďalších predstaviteľov patrí David D. Friedman a Hans-Hermann Hoppe.

Veľká väčšina ostatných anarchistov tento smer odmieta, a už samotné slovo anarchokapitalizmus považuje za oxymoron.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anarchokapitalismus na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).