Emma Goldmanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Emma Goldmanová
Emma Goldmanová
americká anarchistka

Narodenie 27. jún 1869
Kaunas, Litva
Úmrtie 14. máj 1940 (70 rokov)
Toronto, Kanada

Emma Goldmanová (* 27. jún 1869, Kaunas, Litva – † 14. máj 1940, Toronto, Kanada) bola americká anarchistka a mierová aktivistka.

Narodila sa v židovskej rodine v Litve. Keď mala trinásť rokov, rodina sa po zavraždení cára Alexandra II. v čase politických represií presťahovala do Petrohradu.

V roku 1885 emigrovala ako šestnásťročná s nevlastnou sestrou Helenou do Ameriky, kde sa rýchlo skontaktovala s ruskými exulantmi a anarchistami.

Nekompromisne presadzovala právo každého indivídua na sebaurčenie a zo začiatku sa hlásila k násiliu ako prostriedku politického boja proti vykorisťovaniu a utlačovaniu. Neskôr sa od tohto postoja dištancovala.

V rokoch 1895 – 96 absolvovala vo Viedni kurz pre pôrodné babice. Po návrate do USA naďalej bojovala za slobodu prejavu a začala propagovať ideál „slobodnej lásky“, čo znamenalo, že základom bola vzájomná úcta medzi partnermi, nie model malomeštiackej rodiny.

Goldmanová vydávala časopisy (Mother Earth – Matka Zem) a publikovala knihu Anarchism and Other Essays (Anarchizmus a iné eseje, 1911). Zasadzovala sa za zverejňovanie informácií o kontrole pôrodnosti.

Počas prvej svetovej vojny protestovala proti nútenému odvodu mužov, za čo sa v roku 1917 dostala na dva roky do väzenia s priateľom Alexandrom Berkmanom. Po návrate z väzenia oboch deportovali do Ruska, kde ich počiatočné sympatie k boľševikom vystriedalo poznanie skutočnosti, že ich ciele sa v revolučnom Rusku nedajú realizovať.

V nasledujúcich rokoch bývala v Nemecku, Francúzsku, Anglicku, Švédsku a v Kanade.

Po Berkmanovej samovražde v roku 1936 zaujala Goldmanovú Španielska občianska vojna, preto odišla do Katalánska a odtiaľ do Londýna propagovať republikánske Španielsko. Počas cesty v Kanade usporiadala zbierku, dostala však mozgovú porážku a ako sedemdesiatročná zomrela v Toronte.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]