Lucius Iunius Moderatus Columella

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lucius Iunius Moderatus Columella
rímsky spisovateľ
rímsky spisovateľ
Narodenie4
Gades
Úmrtieasi 70]
miesto úmrtia neznáme
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lucius Iunius Moderatus Columella

Lucius Iunius Moderatus Columella (Gades, Hispánia, 4 – asi 70) bol rímsky spisovateľ, autor diela o poľnohospodárstve. Podľa nápisu nájdeného v Tarente slúžil ako vojenský tribún roku 35 v Sýrii. Táto funkcia bola bežnou procedúrou, ktorá predchádzala politickej alebo administratívnej kariére v Ríme. Columella s najväčšou pravdepodobnosťou patril k bohatej aristokracii, keďže sa označuje ako vlastník viacerých statkov, mimo iné v Ardei, Carseoli a Albe.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Columella, ako sa zdá, písal svoju prácu o poľnohospodárstve nadvakrát. Z prvej, staršej edície sa dochovala jediná kniha, ktorá nesie názov De arboribus (O stromoch). Druhá edícia, nesúca názov celého diela, Res rustica (O poľnohospodárstve), sa zachovala v plnom znení, teda v dvanástich knihách. Obsahom jednotlivých kníh je pôdohospodárstvo, včelárstvo, sadárstvo, záhradníctvo, ošetrovanie stromov, vinárstvo, chov dobytka a drobného zvieratstva a úlohy hospodára a jeho ženy pri udržiavaní a zveľaďovaní statku.

Desiata kniha nazývaná De cultu hortorum (O záhradníctve) je písaná ako básnická skladba v hexamteroch. Je to pocta Vergíliovi, ktorí v svojom diele o roľníctve, Georgica, o záhradách nepojednával a uviedol, že túto možnosť ponecháva neskorším autorom.

Columella používa mnohé zdroje z bohatej literatúry o poľnohospodárstve, ktoré považovali Rimania za jednu z tradičných činností svojho národa. Z latinských autorov sú to predovšetkým Marcus Porcius Cato, autor spisu De agri cultura (O poľnohospodárstve), a Marcus Terentius Varro, autor diela De re rustica (O poľnohospodárstve). Jeho ďalšími prameňmi sú práce, ktoré sa nám nedochovali: pojednania gréckeho spisovateľa Xenofonta, poľnohospodárstvu venované oddiely encyklopédie Aula Cornelia Celsa, práce kartáginského spisovateľa Magona, rímskeho vzdelanca Gnaea Tremellia Scrofa a ďalších.

De re rustica je venované istému Publiovi Silvanovi.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.