Lukas Papadimos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lukas Papadimos
Λουκάς Παπαδήμος
Lukas Papadimos
Lukas Papadimos, podpis (z wikidata)
183. grécky premiér
V úrade
11. november 2011 – 16. máj 2012
PrezidentKarolos Papulias
Predchodca Jeorjos Papandreu (mladší) Panajotis Pikramenos Nástupca
Biografické údaje
Narodenie11. október 1947 (76 rokov)
Atény, Grécko
Politická strananestraník
Alma materMassachusettský technologický inštitút
Profesiaekonóm
VierovyznaniePravoslávna cirkev
Rodina
Manželka
Sana Ingramová
Odkazy
Lukas Papadimos
Λουκάς Παπαδήμος na primeminister.gr
Spolupracuj na CommonsLukas Papadimos
(multimediálne súbory)

Lukas Dimitrios Papadimos (gr. Λουκάς Παπαδήμος, anglická transkripcia Lucas Papademos, * 11. október 1947 Atény, Grécko) je grécky ekonóm, bývalý viceprezident Európskej centrálnej banky, bývalý guvernér Národnej banky Grécka a od novembra 2011 do mája 2012 bol premiérom Grécka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Aténach, ale vyrastal v meste Desfina vo Fokaii.

Navštevoval Massachusettský technologický inštitút, kde získal titul v odbore fyzika v roku 1970, neskôr titul v odbore elektrický inžinier 1972 a doktorát z ekonómie 1978.

Jeho akademická kariéra pokračovala na Kolumbijskej univerzite, v roku 1980 vykonával funkciu senior ekonóm na Federal Reserve Bank of Boston. V roku 1985 nastúpil do Národnej banky Grécka ako hlavný ekonóm, neskôr menovaný za zástupcu guvernéra 1993 a následne za guvernéra v roku 1994.

Bol viceprezidentom Európskej centrálnej banky od roku 2002 do 2010.Bol členom Trilaterárnej komisie od roku 1998.

V novembri 2011 sa po dohode s predsedami strán PASOK a Nea Dimokratia, teda Jeorjosom Papandreuom a Antonisom Samarasom, spoločne s prezidentom Karolosom Papuliasom utvorila dočasná vláda, do predčasných volieb vo februári (neskôr bol termín volieb posunutý na máj) na čele práve s Lukasom Papadimosom. Ten sa vyjadril, že schváli všetky dohody z októbrového stretnutia zástupcov eurozóny a pripraví krajinu na predčasné voľby. Papadimosov kabiment tvorila koalícia strán PASOK, Nea Dimokratia a LAOS. Táto vláda pokračovala v úsporných opatreniach a prepúštaní štátnych zamestnancov. Po dohode s európskou úniou vyjednala Papadimosova vláda druhú pôžičku Grécku, vo výške 120 miliárd eur a odpis polovice štátneho dlhu voči súkromným subjektom, výmenou za pokračovanie tvrdých úsporných opatrení. Hlasovanie o prijatí tejto pôžičky a šetrenia prešla v parlamente čím vláda splnila svoje hlavné poslanie, opustili ju však poslanci pravicového LAOSu. Po predčasných voľbách v máji 2012 nebolo možné zostaviť vládu a tak boli vyhlásené ďalšie voľby, mesiac nato. Novú, dočasnú úradnícku vládu viedol sudca Panajotis Pikramenos, po voľbách zostavil koaličnú vládu Antonis Samaras.

Iné projektu[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]