Karolos Papulias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karolos Papulias
grécky politik
grécky politik
Narodenie 4. jún 1929 (86 rokov)
Molyvdoskepasto, okres Ioannina, Grécko
Podpis Karolos Papulias, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Karolos Papulias

Karolos Papulias (gr. Κάρολος Παπούλιας) (* 4. jún 1929, Molyvdoskepasto, okres Ioannina, Grécko) je grécky politik, prezident v rokoch 20052015.

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Karolos Papulias sa narodil do rodiny generála Grigoria Papuliasa. Vyštudoval právo v Aténach, Miláne a v Kolíne nad Rýnom. Ako mladý hrával volejbal a bol aj členom gréckeho národného tímu. Bol proti diktatúre Jeorja Papadopulosa (1967 – 1974). V roku 1974, po páde diktatúry, sa stal členom opozičnej stredoľavej novozaloženej politickej strany PASOK Andreasa Papandreua. V parlamente pôsobil ako poslanec za kraj Ioannina. Vo vláde strany PASOK pôsobil v rokoch 1981 – 1989 ako minister zahraničných vecí. Vo vláde nestranného politika Xenofonta Zolotasa pôsobil ako minister obrany. V rokoch 1993 – 1996 pôsobil opäť ako minister zahraničných vecí vo vláde PASOKu. V nasledujúcej vláde PASOKu počas premiérstva Konstantinosa Simitisa pôsobil ako poradca. V roku 2005 bol Papulias gréckym parlamentom zvolený za prezidenta Helénskej republiky, s podporou predsedu vtedy opozičnej strany PASOK a aj gréckeho premiéra a predsedu stredopravej strany Nea Dimokratia, Konstantinosa Karamanlisa. Obe strany ho tiež podporili v roku 2010, kedy bol Papulias znova zvolený.

Papulias sa počas celej politickej kariéry snažil o vytvorenie dobrých vzťahov s balkánskymi krajinami a Tureckom. Hral dôležitú úlohu v zlepšení grécko-tureckých vzťahov a tiež v zmierení konfliktov na blízkom východe. Papulias je ženatý s Mariou Panu, majú tri dcéry. Okrem gréčtiny ovláda aj taliančinu, francúzštinu a nemčinu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]