Karolos Papulias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karolos Papulias
Karolos Papulias
Karolos Papulias, podpis (z wikidata)
Bývalý prezident Grécka
V úrade
2005 – 2015
Biografické údaje
Narodenie4. jún 1929
Molyvdoskepasto, okres Ioannina, Grécko
Úmrtie26. december 2021 (92 rokov)
Atény, Grécko
Odkazy
Spolupracuj na CommonsKarolos Papulias
(multimediálne súbory)

Karolos Papulias (gr. Κάρολος Παπούλιας; * 4. jún 1929, Molyvdoskepasto, okres Ioannina, Grécko – † 26. december 2021, Atény, Grécko) bol grécky politik, prezident v rokoch 20052015.

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Karolos Papulias sa narodil do rodiny generála Grigoria Papuliasa. Vyštudoval právo v Aténach, Miláne a v Kolíne nad Rýnom. Ako mladý hrával volejbal a bol aj členom gréckeho národného tímu. Bol proti diktatúre Jeorja Papadopulosa (1967 – 1974). V roku 1974, po páde diktatúry, sa stal členom opozičnej stredoľavej novozaloženej politickej strany PASOK Andreasa Papandreua. V parlamente pôsobil ako poslanec za kraj Ioannina. Vo vláde strany PASOK pôsobil v rokoch 1981 – 1989 ako minister zahraničných vecí. Vo vláde nestranného politika Xenofonta Zolotasa pôsobil ako minister obrany. V rokoch 1993 – 1996 pôsobil opäť ako minister zahraničných vecí vo vláde PASOKu. V nasledujúcej vláde PASOKu počas premiérstva Konstantinosa Simitisa pôsobil ako poradca. V roku 2005 bol Papulias gréckym parlamentom zvolený za prezidenta Helénskej republiky, s podporou predsedu vtedy opozičnej strany PASOK a aj gréckeho premiéra a predsedu stredopravej strany Nea Dimokratia, Konstantinosa Karamanlisa. Obe strany ho tiež podporili v roku 2010, kedy bol Papulias znova zvolený.

Papulias sa počas celej politickej kariéry snažil o vytvorenie dobrých vzťahov s balkánskymi krajinami a Tureckom. Hral dôležitú úlohu v zlepšení grécko-tureckých vzťahov a tiež v zmierení konfliktov na blízkom východe.

Papulias bol ženatý s Mariou Panu, mali tri dcéry. Okrem gréčtiny ovláda aj taliančinu, francúzštinu a nemčinu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]