Preskočiť na obsah

Ioannina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej krajskej jednotke pozri Ioannina (krajská jednotka).
Škola Kaplanios

Ioannina (gr. Ιωάννινα-Ionnina alebo ľudovo Γιάννενα - Jannena, historicky: Janina) je mesto v Grécku, hlavné a najväčšie mesto kraja Epirus. Žije tu 120 000 obyvateľov. Leží pri jazere Pamovitida, osídlený je aj jazerný ostrov, ktorý sa nazýva Nisi (Ostrov) a je to jediný nepomenovaný grécky ostrov. Mesto je známe výrobou syra feta a tradičným šperkárstvom, ktorým sa v minulosti venovalo miestne obyvateľstvo.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto založil v 6. storočí byzantský cisárom Justinián I. a bolo pomenované podľa svätého Jána Krstiteľa (gr. Ioannis), ktorého kláštor sa nachádzal v blízkosti mesta. Prvé meno Ioanniny však bolo Evria. V 7. stor. mesto vyplienili Slovania, neskôr Bulhari a Normani. V 13. stor., po páde Byzancie patrila Ioannina do gréckeho štátu, Epirský despotát. Po Arte bola Ioannina druhým najdôležitejším mestom a usadilo sa tu veľa Grékov z Konštantinopolu, ktorí ušli pred európskou nadvládou, medzi nimi aj mnohé aristokratické rodiny. V 14. stor. sa opäť dostáva pod obnovenú Byzanciu, neskôr pod krátku nadvládu Srbov a Benátskej republiky, v roku 1430 Ioanninu dobyli Osmanskí Turci. Turci vyhnali Grékov z centra mesta, tí následne vytvorili nové časti v okolí. V centre sa usadili Turci a Židia. Z Ioanniny sa stalo najdôležitejšie mesto Epiru. Počas tureckej nadvlády bola Ioannina dôležitým obchodným mestom, miestni grécki podnikatelia obchodovali s celou Európu, hlavne s Talianskom. Podnikatelia boli zároveň filantropi a pomáhali udržiavať grécku identitu, stavali kostoly a školy a grécke spolky v zahraničí, hlavne vo Viedni a Trieste. Ioannina bola po Solúne druhým najvyspelejším gréckym mestom v Grécku. Najslávnejšiu školu tu postavili miestni podnikatelia, bratia Zosimasovci. Významným vzdelancom tých čias bol Neofytos Dukas. Od roku 1789 bola Ioannina hlavným mestom uzurpátora Ali pašu z Tepeleny, ktorý ovládol veľkú časť Albánska a Grécka. Ioannina nebola oslobodená a nestala sa súčasťou novovzniknutého Grécka. Gréci mesto oslobodili až v roku 1913. V roku 1923 sa konala grécko-turecká výmena obyvateľov, všetci miestni Turci odišli do Turecka, z Turecka sem prišli niekoľkí Maloázijskí Gréci. Veľa obyvateľov okolitých dedín sa počas 20. stor. presídlilo do Ioanniny, časť obyvateľstva tvoria aj Arumuni, ktorí sa tu usadili z blízkych dedín pohoria Pindos.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ioannina

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ελλάδα, ανάμεσα στο μύθο και την ιστορία/Μαρία Μαυροματάκη (Ellada, anamesa sto mytho ke tin istoria-Maria Mavromataki)