Jeorjos Papandreu (mladší)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jeorjos Papandreu
Γεώργιος Παπανδρέου
Jeorjos Papandreu
Jeorjos Papandreu, podpis (z wikidata)
182. grécky premiér
V úrade
2009 – 2011
PrezidentKarolos Papulias
Predchodca Konstantinos Karamanlis (mladší) Lukas Papadimos Nástupca
Biografické údaje
Narodenie16. jún 1952 (71 rokov)
Saint Paul, USA
Politická stranamomentálne KIDISO, do roku 2015 PASOK
Alma materHarvarde, Londýn, Štokholme a v Massachusetts
Profesiapolitik
Národnosťgrécka
VierovyznaniePravoslávna cirkev
Rodina
Manželka
Ada Papapanu
Odkazy
Jeorjos Papandreu
Γεώργιος Παπανδρέου na papandreou.gr
Spolupracuj na CommonsJeorjos Papandreu
(multimediálne súbory)

Jeorjos (Andrea) Papandreu (gr. Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου - výslovnosť:[ʝeˈoɾʝos papanˈðɾeu] - transliterácia: Geórgios Andrea Papandreou; po anglicky George (Andreas) Papandreou; gréckou prezývkou Jorgos (Andrea) Papandreu - gr. Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου - transliterácia: Giórgos Andreas Papandreou; * 16. jún 1952, Saint Paul, USA) je grécky politik, predseda mimoparlamentnej strany KYDISO.

Od roku 2009 do novembra 2011 pôsobil ako predseda vlády a minister zahraničných vecí Grécka. Od roku 2004 do 11. 3. 2012 zastával funkciu predsedu lavicovej strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK), ktorú založil jeho otec. Od roku 2006 je predsedom Socialistickej internacionály. V roku 2015 založil stranu KIDISO, ktorá sa však do parlamentu nedostala.

Jeho starý otec Jeorjos Papandreu aj otec Andreas Papandreu boli premiérmi Grécka. Rodina Papandreu pochádza z dediny Kalentzi, ktorá sa nachádza na Peloponézskom polostrove, v kraji Achája.

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Amerike, kde jeho otec, Andreas Papandreu pôsobil na minesotskej univerzite. Jeho matka je američanka Margaret Chant. Študoval ekonomiku na univerzitách v Harvarde, Londýne, Štokholme a v Massachusetts. Do Grécka prišiel po nastolení demokracie, v roku 1974 a pôsobil vo vtedy opozičnej strane svojho otca. Pôsobil ako poslanec za kraj Achája, odkiaľ jeho rodina pochádzala. Zaslúžil sa o možnosť štúdia na gréckych univerzitách gréckych moslimov. Bol ocenený mnohými humanitárnymi cenami. Riešil tiež spory týkajúce sa Severného Macedónska a Cypru. V roku 2003 bol poctený cenou diplomat roka. V rokoch 1999-2004 zastával post ministra zahraničných vecí, vo dvoch obdobiach 1988-1989 a 1994-1996 bol ministrom školstva a náboženských vecí. V roku 2004 vystriedal na poste predsedu strany PASOK Konstantinosa Simitisa a stal sa tak lídrom gréckej opozície. Po volbách v roku 2007 sa však Papandreuova strana PASOK opätovne dostala do opozície a proti nemu sa ako uchádzači o vedenie strany PASOK uchádzali politici Evangelos Venizelos a Konstantinos Skandalidis, avšak Papandreu svoju pozíciu uhájil. V roku 2009 premiér Grécka a predseda vládnucej stredopravej strany Nea Dimokratia podal demisiu a konali sa predčasné voľby, ktoré PASOK vyhral.

Papandreu tak prvýkrát zostavil vládu. Po nastúpení úradu však zistil, že bývalá vláda odstúpila kvôli škandálom s utajovaním vysokého 15% deficitu. Od tejto doby musel Papandreu čeliť problémom s gréckou ekonomikou a zabraňovať bankrotu zadľženého Grécka. V roku 2010 dostalo Grécko 110 miliardovú pôžičku na jeho záchranu. V lete roku 2011 Papandreou zreorganizoval svoju vládu, nakoľko tá čelila veľkému tlaku zo strany opozície a ľudu. Ako premiér sa snažil odvrátiť grécky bankrot, spoločne s lídrami eurozóny sa v októbri 2011 dohodol na odpise 50% gréckeho dlhu voči bankovým subjektom a tiež vyžiadal novú 120 miliardovú pôžičku pre Grécku republiku. V zápätí sa snažil vyhlásiť o rozhodnutí eurozóny referendum, to sa ale nepáčilo niektorým poslancom vládnucej strany PASOK, preto vyžiadal hlasovanie o dôvere vláde, ktoré prešlo, ale s Papandreuovým príslubom, že zostaví novú vládu spoločne s opozičnými stranami, tzv. vládu národnej záchrany (Kυβέρνηση εθνικής σωτηρίας-Kyvernisi ethnikis sotirias). Tá bola vytvorená ako trojkoalícia s dovtedy opozičnou sterdopravou Novou Demokraciou Antonisa Samarasa a radikálnou pravicovou stranou LAOS. Novým premiérom sa stal ekonóm Lukas Papadimos. Podľa nepotvrdených zdrojov bolo vyhlásenie referenda len taktickým ťahom, aby prinútil týmto rozhodnutím odkryť skutočné zámery opozičnej strany Nea Dimokratia, ktorá dovtedy bola proti medzinárodnej pomoci a škrtom. Po vyhlásení referenda sa skutočne Nea Dimokratia a jej predseda Antonis Samaras vyjadrila proti referendu a začala podporovať úsporné opatrenia, ktoré dnes reprezentuje práve súčasný premiér, ktorým sa stal práve Antonis Samaras. 11. Marca. 2012 Jorgos Papandreu odstúpil z čela strany PASOK, kde ho nahradil vtedajší minister financií a podpredseda strany, Evangelos Venizelos.

Pred predčasnými voľbami v januári 2015 sa Papandreu po nezhodách s Venizelom rozhodol vystúpiť zo strany PASOK a založil si stranu KYDISO (Kynima dimokratikon sosialiston-Hnutie demokratických socialistov), ktorá sa však vo voľbách tesne nedostala do parlamentu.

Jeorjos Papandreu je ženatý s Adou Papapanu, s ktorou má dcéru Margaritu-Elenu. Z predchádzajúceho manželstva s Cyperčankou Evanthiou Zissimidi má syna Andreasa. Papandreu okrem rodnej gréčtiny a angličtiny ovláda aj španielčinu, francúzštinu a švédčinu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]