Lutz Heilmann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Lutz Eberhard Heilmann (* 7. september 1966, Zittau, Nemecko) je poslanec nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) za krajne ľavicovú [1] stranu Die Linke.

Po svojom zvolení v roku 2005 vypukla silná kontroverzia, keď magazín Der Spiegel odhalil, že Heilmann v rokoch 19851990 pracoval pre Stasi (východonemeckú tajnú službu)[2]. Opustil ju až pri jej rozpustení po páde komunistického režimu. Heilmann tesne ustál pokus o odvolanie delegátmi strany nasledujúcom po jeho klamstve o kariére v Stasi, pred zvolením za poslanca[2]. Heilmann je jediným oficiálnym zamestnancom Stasi na plný úväzok, ktorý bol zvolený do Spolkového snemu (hoci niekoľko politikov Die Linke bolo "neoficiálnymi" informátormi Stasi[3]).

Heilmann pracoval v tzv. "HA PS" oddelení Stasi, veľkom a dôležitom oddelení vo vnútri Stasi, ktoré bolo priamo podriadené Erichovi Mielkemu. Oddelenie bolo zodpovedné za "ochranu osôb", ale zúčastňovalo sa aj na bežných nátlakových aktivitách a zamestnávaní informátorov[4]. Heilmannova zamestnanecká zložka v Stasi ukazuje, že sa Heilmann pripojil ku Stasi z politickej motivácie, že sa stotožnil s prácou pre Stasi, a že svoju budúcnosť videl ako zamestnanec Stasi[2].

Heilmann sa stal členom komunistickej strany Nemeckej demokratickej republiky, nazývanej Sozialistische Einheitspartei Deutschlands (SED), v čase, keď bola táto strana ešte tvrdo totalitárna, v roku 1986. Ostal členom nástupníckych strán SED-PDS, PDS, Die Linkspartei.PDS a teraz Die Linke, aj keď stranu opustil v roku 1992 a znovu vstúpil v roku 2000.

Heilmann sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii[chýba zdroj]. V rokoch 19922004 študoval právnickú fakultu, získal titul diplomovaný právnik a od roku 2005 pracoval ako súdny úradník (Rechtsreferendar) na Krajinskom súde v Lübecku[5].

Heilmann sa zapojil do boja vo vnútri strany Die Linke a snažil sa, aby bol Ragnar Lüttke, predseda straníckej organizácie v Lübecku, vyhnaný zo strany. Noviny vo Flensburgu získali v októbri 2008 štyri roky staré fotografie ukazujúce, ako Lüttke oslavoval Stalinove narodeniny[6][7].

Nomináciu Lutza Heilmanna na poslaneckú funkciu za ľavicovú stranu silno kritizoval Hubertus Knabe, riaditeľ Berlin-Hohenschönhausen Memorial. Knabe tvrdil, že Heilmann "nemá čo robiť v parlamente" a povedal, že "pre obete komunistického režimu NDR je neakceptovateľné predstaviť si, že by mal človek s takouto minulosťou slúžiť v parlamente"[2].

Screenshot webovej stránky www.wikipedia.de v nedeľu 16. novembra 2008

Právny proces proti Wikimedia Deutschland a redaktorom Wikipédie[upraviť | upraviť zdroj]

13. novembra 2008 napadol Wikimedia Deutschland e.V. návrhom na vydanie súdneho predbežného opatrenia, ktoré zabráni webovej adrese www.wikipedia.de (ktorá je pod kontrolou Wikimedia Deutschland) linkovať na adresu de.wikipedia.org (ovládanou americkou Wikimedia Foundation), kým bude istá informácia o ňom súčasťou nemeckej Wikipédie v článku Lutz Heilmann. Nemecká Wikipédia ostala dostupná na adrese de.wikipedia.org. Heilmann podal aj žalobu proti jednému redaktorovi Wikipédie a dvom autorom textu.

Podľa časopisu Focus Online napáda Heilmann tvrdenie, že nedokončil vysokoškolské vzdelanie, a že sa zúčastnil na obchodnej spolupráci zameranej na pornografiu. (Sám však priznal, že pracoval ako "referent ochrany mládeže" v internetovom sexshope prevádzkovanom jeho spolubývajúcim[6].) Správa tiež naznačuje, že článok vo Wikipédii bol opakovane v tejto časti menený anonymným používateľom pracujúcim v budove Spolkového snemu, no Heilmann odmietol, že by bol do tejto editačnej vojny zapojený.[8]

V októbri 2001 napísali niektoré nemecké noviny, že Heilmann bol vyšetrovaný pre zastrašovanie svojho spolubývajúceho, a že Spolkový snem uplatnil jeho imunitu v tejto veci[7]. Heilmann to poprel a publikoval protichodné vyjadrenia.[9] Táto záležitosť sa objavila aj v článku o Heilmannovi vo Wikipédii.[10]

Keď boli niektoré tvrdenia odstránené z článku na nemeckej Wikipédii, oznámil 16. novembra Heilmann, že zastaví právny postup proti Wikimedia Deutschland, s poľutovaním, že bolo zasiahnutých veľa nezúčastnených používateľov encyklopédie. Mieni ale ďalej postupovať proti redaktorovi Wikipédie, ktorý útočný materiál pôvodne vložil.[11]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Bundesamt für Verfassungsschutz: Verfassungsschutzbericht 2007, p. 149.
 2. a b c d Spiegel Online - Biografien: Ein Stasi-Mann spaltet die Linkspartei, 4 December 2005.
 3. "Birthler: Linksfraktion ist stasiverseucht", in Berliner Kurier, September 24, 2005.
 4. «Wikipedia, die Stasi und der Linken-Politiker», Die Welt, November 16, 2008
 5. Bundestag biography Lutz Heilmann Archivované 2009-09-23 na Wayback Machine.
 6. a b Linke waschen Schmutzwäsche, taz, 22 October 2008.
 7. a b Schmutzkampagne in der Linken: Jetzt gerät Heilmann unter Beschuss, Lübecker Nachrichten, 21 October 2008.
 8. Focus Online - Wikipedia: Einstiegsseite wegen Klage blockiert, 15 November 2008.
 9. Gegendarstellung by Heilman, HL-live.de, 22 October 2008.
 10. Bundestagsabgeordneter lässt wikipedia.de sperren, Heise Online, 15 November 2008.
 11. Wikipedia-Sperre: Bundestagsabgeordneter Heilmann kapituliert, Heise online, 16 November 2008.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Poslanec nechal zavrieť nemeckú wikipédiu

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lutz Heilmann na českej Wikipédii.