Mária Walewska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mária Walewska
Mária Walewska
Narodenie7. december 1786
Kiernozia, Poľsko
Úmrtie11. december 1817 (31 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mária Walewska

Mária, grófka Walewska (* 7. december 1786, Kiernozia, Poľsko – † 11. december 1817, Paríž, Francúzsko) bola poľská grófka, milenka francúzskeho cisára Napoleona a matka ich spoločného syna Alexandra Josepha Collonna, grófa Walewskeho. Jej rodičia boli gróf Mathieu Laczynski a Eva Zaborowska.

Manželstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojich osemnástich rokoch sa Mária Laczynska vydala za grófa Athenasiusa Walewskeho, ktorý bol od nej skoro o 40 rokov starší a mala s ním syna, ktorý sa narodil v roku 1805.

Prvé stretnutie s Napoleonom[upraviť | upraviť zdroj]

Toto stretnutie zapísala do svojho denníka

Napoleon Bonaparte podvihol svoj klobúk, naklonil sa smerom ku mne a niečo mi povedal, ale ja som bola priveľmi rozrušená, aby som zachytila, čo povedal. Bola som akoby v nejakom tranze, ale moje pocity ľahko prenikli do slov. Neviem ako som to mohla urobiť pritom aká som bola plachá a kde som našla tú silu vyjadriť moje myšlienky slovami. Povedala som: "Buď tisíckrát vítaný v našej krajine. Nič nedokáže vyjadriť silný a nekonečný obdiv k vám a radosť, že vás vidíme vkročiť do krajiny našich otcov, ktorá očakáva, že ju zachránite". Všimla som si, že Napoleon sa na mňa pozeral veľmi pozorne. Potom vzal kyticu, ktorá bola v koči a podal mi ju so slovami: "Uchovaj tieto krásne kvety ako prísľub mojej dobrej vôle. Dúfam, že sa opäť uvidíme vo Varšave a potom príjmem vďaka z tvojich krásnych pier".

Stála som tam nehybne a pozerala sa na koč miznúci v diaľke, kyticu som držala v rukách oproti môjmu srdcu. Moja myseľ sa naplnila tisícami myšlienok. Bol to sen? Videla a hovorila som s Napoleonom, mocným mužom, ktorý mi dal tieto kvety, ktoré pre mňa znamenajú viac ako všetky bohatstvá sveta?

Napoleonova milenka[upraviť | upraviť zdroj]

Cisár nedokázal odolať túžbe nevidieť ju. 22-ročná modrooká blondína vzbudila jeho vášeň. Vlastenci grófky sa ju pokúšali podstrčiť cisárovi ako milenku, ktorá to najprv odmietla, ale nakoniec (ešte stále vydatá) sa podvolila v nádeji, že presvedčí cisára, aby s Poľskom zaobchádzal spravodlivo. Jej charakter očaril cisára a nútil ho milovať ju každým dňom viac.

Ich pomer bol vášnivý ale idylka bola prerušená, keď Napoleon dal rozkaz svojej armáde na ťaženie do Eylau. V máji 1810 mu porodila syna Alexandra.

Po Bitke národov pri Lipsku a prvej porážke Napoleona, ho Mária a Alexander prišli diskrétne navštíviť na Elbu. Celý dvor si však myslel, že ho prišla navštíviť jeho manželka-regentka arcivojvodkyňa Mária Lujza Rakúska a rímsky kráľ.

V tomto čase zomiera aj jej prvý manžel a v septembri 1816 sa vydala za Napoleonovho vzdialeného bratranca grófa Philippa Antoine d'Ornano. Zomrela v roku 1817. Jej srdce bolo umiestnené do krypty rodiny d'Ornano v Paríži a jej telo sa vrátilo do Poľska.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]