Ménas (aksumský biskup)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ménas
II. etiópsky (aksumský) metropolita
Štát pôsobeniaAksumské kráľovstvo
Funkcie a tituly
etiópsky (aksumský) metropolita
niekedy medzi 4. – 6. stor.
Predchodca svätý Frumentius
Biografické údaje
Varianty menaamh. ሚናስ – Minas
Svätenia
CirkevKoptská cirkev (Etiópska cirkev)
(Etiópska cirkev nebola autokefálna)

Ménas (amh. ሚናስ – Minas; iné tvary pozri pod Ménas; známy aj ako: ሰላማ – Sälama II.[1]; fl. medzi 4. – 6. storočím[1][2]) bol podľa etiópskej tradície druhý etiópsky (aksumský) metropolita (abuna), nástupca svätého Frumentia.[2]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie, kedy žil nie je isté, keďže medzi obdobím Frumentia a vládou Anbása Wedema, počas ktorej mal Ménas žiť, vládlo v Etiópii podľa neskorších kroník najmenej 25 kráľov. Meno Sälama II. môže preto podľa Coptic Encyclopedia znamenať, že za Ménovho episkopátu kresťanstvo v Etiópii ožilo po dlhšom útlme, čo majú potvrdzovať aj jeho diela.[2] O Ménovom živote sa s istotou v podstate nič nevie.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Ménovi býva prisudzovaných viacero homílií, pričom najmenej 6 sa zachovalo a dodnes býva počas cirkevného roka čítaných v etiópskych kláštoroch. Tematicky hovoria napríklad o apoštoloch, 70 učeníkoch Krista, Zosnutí Panny Márie, kríži či otcoch Nicejského koncilu. Býva mu pripisovaný tiež preklad Knihy Zjavení do jazyka ge'ez, resp. mu niekedy býva pripisovaná aj tvorba samotného (kultúrneho) jazyka, keďže spomínané diela patria k jeho najranejším literárnym pamiatkam. Je tiež možné, že do jazyka preložil Rufinovo dielo o Frumentiovi.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c NOSNITSIN, Denis. Minas. In: Encyclopaedia Aethiopica. Ed. Siegbert Uhlig et al. Vol. 3. He – N. Wiesbaden : Harrassowitz Verlag, 2007. ISBN 978-3-447-05607-6. S. 971 – 972.
  2. a b c d TEDESCHI, S. ETHIOPIAN PRELATES. In: The Coptic Encyclopedia. Ed. Aziz S. Atiya. Vol. 3. New York : Macmillan Publishing Company, 1991. ISBN 0-02-897025-X. S. 1000 – 1001.