Múzeum opevnení Hlučín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
MO S-19 "Alej"

Múzeum opevnení v Hlučíne predstavuje časť obrannej linie Česko-Slovenska, ktorá bola budovaná v rokoch 1935 – 1938. Múzeum tvoria pechotné zruby MO S-18 "Obora", MO S-19 "Alej" a MO S-20 "Orel" a ľahké opevnenie objektu vz. 37A. Objekty múzea predstavujú rôzne rozdiely v projekčných a strelecko-taktických vlastnostiach a súčasne aj rôzne odolnostné stupne. Ide o dôležitú vojensko-taktickú pamiatku. Múzeum sa nachádza v mierne zvlnenej Hlučínskej pahorkatine na Hlučínsku, v okrese Opava, medzi mestom Hlučín so známou rekreačnou oblasťou, a dedinou Šilheřovice so zámkom a jeho veľkým zámockým parkom, ktorý slúži aj pre golfistov.

MO S-18 "Obora"[upraviť | upraviť zdroj]

Pechotný zrub MO S-18 "Obora" je jednostranný objekt II. stupňa odolnosti s bojovým a tylovým podlažím a jedným zvonom. Zvonka je rekonštruovaný do originálneho vzhľadu vrátane časti obvodových prekážok. V jeho vstupnej chodbe je nainštalovaná pamätná tabuľa venovaná veliteľovi objektu z roku 1938 Jaroslavu Švarcovi, neskoršiemu účastníkovi hnutia odporu, parašutistovi padlému v boji proti nacistom v Prahe počas Heydrichiády.

Ľahký objekt[upraviť | upraviť zdroj]

Ľahký objekt vzor 37A-140Z číslo 829 je rekonštruovaný a jeho vnútrajšok obsahuje základné vybavenie (lafety, periskop, ventilátor…).

MO S-19 "Alej"[upraviť | upraviť zdroj]

Pechotný zrub MO S-19 "Alej" je dvojstranný objekt III. stupňa odolnosti, s bojovým a podzemným podlažím, s tromi pancierovými zvonmi je hlavným expozičným objektom. Po neľahkej a veľkej rekonštrukcii predstavuje konštrukčnú a technickú dokonalosť česko-slovenských opevnení, tvoriacich vrchol európskych opevňovacích systémov tridsiatych rokoch 20. storočia. Vonkajší a vnútorný vzhľad, systém prekážok a reinštalovaná dobová výzbroj a vybavenie dosahuje takmer stav z roku 1938.

Objekt je vybavený tromi mohutnými pancierovými vežami. Najväčší exemplár je strelecká miestnosť (kasemata), ktorá je úplne zrekonštruovaná, znovuvyzbrojená a znovuvybavená. Je tu možné vidieť vrcholný pevnostný kanón vz. 36, dnes jediný exemplár v Česku. Ďalej je možné vidieť dvojicu spražených guľometov vz. 37 a samopal vz. 26. Zbrane sú v originálnych lafetách s originálnou a vynikajúcou optikou. V objekte je možné ďalej vidieť expozičnú miestnosť, telefónnu ústredňu, filtroventiláciu, WC a rad ďalších miestností.

MO S-20 "Orel"[upraviť | upraviť zdroj]

Pechotný zrub MO S-20 "Orel" je príkladom pevnostného objektu, ktorého železobetónové steny a strop dosahujú 3,5 m, čo znamená, že objekt bol vybudovaný v najväčšom stupni odolnosti, teda v IV. stupni. Je to dvojstranný objekt, ktorý mal tri pancierové zvony. Do podzemia vedie šachta so schodišťom 26,25 m hlbokým. Tu sa mal objekt spojovať s podzemným systémom chodieb, ubikácií, galérií, muničných skladov… plánovanej, no nevybudovanej delostreleckej pevnosti „Orel“. Objekt je ponechaný v poškodenom stave ukazujúc pustošenie česko-slovenských opevnení a ich zneužitie v roku 1945.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]