Reinhard Heydrich

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Reinhard Heydrich
nemecký nacistický funkcionár, šéf, RSHA, SD a zastupujúci ríšsky protektor protektorátu Čechy a Morava v rokoch 1941 – 1942
Reinhard Heydrich
Narodenie7. marec 1904
Halle an der Saale, Nemecká ríša
Úmrtie4. jún 1942 (38 rokov)
Praha, Protektorát Čechy a Morava
PodpisReinhard Heydrich, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Reinhard Heydrich

Reinhard Tristan Eugen Heydrich (7. marec 1904, Halle an der Saale, Nemecká ríša4. jún 1942, Praha, Protektorát Čechy a Morava) bol nemecký politik, člen nacistickej strany NSDAP, po Heinrichovi Himmlerovi druhý najvyšší predstaviteľ nacistických ozbrojených zložiek Waffen-SS, blízky spolupracovník Heinricha Himmlera, jeden z hlavných architektov nacistického holokaustu a koncentračných táborov, v rokoch 1936 – 1939 veliteľ nacistickej tajnej polície Gestapa, šéf Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti (Reichssicherheitshauptamt – RSHA) a Bezpečnostnej služby (Sicherheitsdienst – SD), v rokoch 1941 – 1942 zastupujúci ríšsky protektor protektorátu Čechy a Morava.

Ako zastupujúci ríšsky protektor presadzoval politiku cukru a biča – sociálne výhody pre robotníkov verzus brutálne perzekúcie voči nelojálnym a nepriateľským „živlom“.

Zomrel v roku 1942 v Prahe na následky atentátu, ktorý bol spáchaný Jozefom Gabčíkom a Janom Kubišom. Nemci sa za jeho smrť kruto pomstili, a to vyvraždením civilných obyvateľov obcí Lidice a Ležáky.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Halle nad Sálou neďaleko Lipska. Jeho otec bol hudobný skladateľ a riaditeľ konzervatória v meste Halle an der Saale neďaleko Drážďan. V období po skončení prvej svetovej vojny sa stal v roku 1920 členom dobrovoľníckeho Freikorpsu ako 16-ročný, kde mal funkciu udavača (Melder Dienst) ale nebojoval. Po absolvovaní gymnázia nastúpil 1. apríla 1922 k námorníctvu.[1] Slúžil na viacerých lodiach, ale dôležitá pre jeho ďalší osud bola loď Braunschweig, ktorej ako kapitán velil Wilhelm Canaris. Z námorníctva bol v roku 1931 prepustený (po predchádzajúcej milostnej afére s dcérou istého dôstojníka). Heydrich vo voľnom čase hrával na husle a šermoval. V šerme bol neskôr niekoľkonásobný majster SS.

Kariéra v nacistickej strane[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roka 1931 sa oženil s Linou von Osten. Jeho manželka bola už v tom čase presvedčená nacistka a prehovárala aj jeho, aby vstúpil do nacistickej strany. Pre problémy so zháňaním zamestnania nakoniec súhlasil a stretol sa s Heinrichom Himmlerom.[1] Od roku 1931 bol teda členom NSDAP a SS.

Podieľal sa na organizovaní SS v Hamburgu. Presťahoval sa z Hamburgu do Mníchova. SS mala vtedy v Bavorsku  približne 1000 členov. Na vybudovanie nacistickej spravodajskej bezpečnostnej služby Sicherheitsdienst (SD) bol Heydrich v roku 1932 prakticky sám, mal k dispozícii len troch spolupracovníkov a plat 180 mariek. Pre porovnanie, ako inštruktor jachtingu mohol dostávať v Hamburgu až 300 mariek mesačne. Heydrich totiž okrem toho, že bol nadaný hudobník, bol aj dobrý športovec. Bol dobrý v jachtingu či v šerme. V roku 1936 sedel v organizačnom výbore berlínskych olympijských hier.[1]

Čoskoro sa osvedčil a vďaka svojmu tvrdému postoju bol prezývaný „blonďavý diabol“.[2]

V roku 1934 sa stal Heydrich aj šéfom tajnej štátnej polície, známej ako Gestapo. Roku 1934 sa zúčastnil „noci dlhých nožov“. V roku 1939 bol pod jeho vedením vytvorený Hlavný úrad ríšskej bezpečnosti (Reichssicherheitshauptamt, RSHA).

V rokoch 1939 – 1941 bol rezervným stíhacím pilotom Luftwaffe, podnikol dokonca niekoľko bojových letov, ale nebol veľmi úspešný. Hitler mu vzhľadom na nebezpečenstvo jeho zostrelenia, či zajatia ďalšie bojové lety zakázal.

V roku 1941 sa stal zastupujúcim ríšskym protektorom pre Protektorát Čechy a Morava. 20. januára 1942 predsedal konferencii vo Wannsee, na ktorej pätnásť vysokých nemeckých funkcionárov rozhodlo o konečnom riešení židovskej otázky.[3]

Atentát a smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Atentát na Heydricha

27. mája 1942, keď sa ako obvykle viezol so svojím šoférom z letného sídla v Panenských Břežanoch do Prahy, na neho vykonali atentát slovenský parašutista v službách britskej armády Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Na jeho kabriolet si atentátnici počkali v ostrej zákrute medzi Kirchmayerovou a ulicou V Holešovičkách okolo 10:35. Po tom čo Gabčíkovi zlyhal samopal Sten, a Heydrich prikázal šoférovi zastať, hodil Kubiš po spomaľujúcom aute granát, ktorý vybuchol pri zadnom kolese a zranil Heydricha na chrbte. Najprv sa jeho zranenia nezdali vážne, dokonca sa pokúšal atentátnikov prenasledovať so zbraňou v ruke, no onedlho padol v dôsledku ťažkých vnútorných zranení na zem. Civilným nákladným autom bol prevezený do pražskej nemocnice Bulovka. Po operácii sa úspešne zotavoval, potom sa však objavila infekcia, na ktorej následky zomrel.

Poškodené Heydrichovo auto

Nemecké vraždenie, ktoré nasledovalo po atentáte, nepoznalo mieru. Ľudia boli strieľaní bez súdu a vyvraždenie obcí Lidice a Ležáky bolo len jednou z epizód v rámci nemeckého besnenia.

Heydrich mal pohreb s poctami na cintoríne invalidov v Berlíne. Jeho funkciu vedenia Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti po ňom prevzal Ernst Kaltenbrunner.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c WWW.BLUEWEB.SK, Blueweb s r o |. Reinhard Heydrich – korunný princ Tretej ríše [online]. HistoryWeb.sk, [cit. 2020-09-28]. Dostupné online.
  2. Monk, C., Heydrich, Reinhard Tristan Eugen. in Tucker, S. C., World War II. A Student Encyclopedia. Abc-Clio, Inc., Santa Barbara, 2005, s. 570
  3. Kolektív autorov, 1960, SS v akcii. Dokumenty o zločinoch SS. Naše vojsko, Praha, s. 137 – 145

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]