Mŕtvy Kristus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mŕtvy Kristus
Mantegna Andrea Dead Christ.jpg
Základné informácie
AutorAndrea Mantegna
Rokc. 1480
Technikatempera na plátne
Rozmery68 × 81 cm
GalériaPinacoteca di Brera
Miláno, Taliansko

Mŕtvy Kristus[1] je obraz talianskeho maliara ranej renesancie Andrea Mantegnu (1431 – 1506). Ležiace telo mŕtveho Krista je zobrazené v neobvyklej perspektíve, od nôh jeho lôžka, a vľavo sú naznačené hlavy dvoch starých plačúcich žien.

Dielo Mŕtvy Kristus je obrazom tragickej, anatomickej sily, snáď až so snovou verziou vôle k heroizmu. Obraz je vyvedený v chladných farbách, tvaroch navodzujúcich dojem zkamenenia, celé telo Krista je zobrazené v akosi neprirodzenej polohe.[2] Cez túto zdanlivú neprirodzenosť, zvýraznenou skrátenou perspektívou, sa Mŕtvy Kristus rovnako tak ako všetky ostatné Mategnove diela vyznačuje anatomicky presným vyobrazením ľudského tela, perfektným vypracovaním detailov a skvele zvládnutou perspektívou.

Hodnotenie[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo bolo pravdepodobne zamýšľané pre Mantegnov náhrobok v kaplnke San Andrea v Mantove. Nikto iný pred týmto maliarom nezobrazil ľudskú postavu v takej obrazovej hĺbke, navyše s dokonalou perspektívnou skratkou. Mantegnovo poňatie mŕtveho Krista je nové, inovatívne. Zobrazenie jeho rán, jeho hlava vyvrátená na stranu, vyblednuté, bezmocné telo navodzujú divákovi dojem, že táto smrť je skutočná a definitívna. Mantegnovo umenie ovplyvnilo predovšetkým jeho švagra, Gentila a Giovanniho Bellini. Prostredníctvom medirytiny sa rozšírilo aj na sever od Álp.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ŽÁRY, Juraj. Umenie. Bratislava : Ikar, 2014. S. 20.
  2. LEGRAND, Gérard. Renesance. Ed. Jan Royt; redakcia Marie Černá, Eva Stříbrná; preklad Felipe Serano. Praha : Paseka, 2000. ISBN 80-7185-292-9. S. 66.
  3. STUKENBROCK, Christine; TÖPPER, Barbara. 1000 mistrovských děl Evropského malířství 1300 1850. Ed. Andrea Poláčková; redakcia Jan Heller. Praha : Nakladatelství Slovart s.r.o., 2008. [www.slovart.cz Dostupné online.] ISBN 978-80-7391-129-4.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mrtvý Kristus na českej Wikipédii.