Ma Baker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
„Ma Baker“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
SingelBoney M.
z albumu Love for Sale
Vydaný 2. máj 1977
Formát 7" Singel
Žáner Pop/Europop/Disco
Dĺžka 4.33
Vydavateľ Nemecko Hansa Records (FRG)

Spojené kráľovstvo Atlantic Records (UK)
USA Atco Records (US)

Skladateľ Farian, Reyam, Jay
Producent Frank Farian
Recenzie

Spojené kráľovstvo #3 (UK)
USA #96 (USA)
Nemecko #1 (FRG)
Austria #1 (AUT)
Sweden #11 (SWE)
Switzerland #2 (CHE)

Boney M. chronológia singlov
Sunny“ (1976) Ma Baker Belfast
(1977)

Ma Baker“ je disko hit a prvý singel nemeckej hudobnej formácie Boney M., ktorý bol v roku 1977 vydaný k ich druhému štúdiovému albumu Love for Sale. Je to tretia skladba tejto skupiny, ktorá dosiahla vrchol v nemeckých hitparádach, zároveň je to ich najúspešnejšia pieseň v Spojenom kráľovstve, kde sa dostala na druhú pozíciu (tu ju predbehla iba Donna Summer so skladbou „I Feel Love“). V USA tento singel nebol úspešný, vyšplhal sa iba na 96. pozíciu.

Pieseň[upraviť | upraviť zdroj]

Asistent producenta skupiny Boney M, Franka Fariana, Hans-Jörg Mayer prerobil námet tejto skladby z tuniskej folklórnej piesni „Sidi Mansur“, ktorú objavil počas dovolenky v tjeto krajine.

Námet príbehu texu tejto piesne pochádza z legendy o zločineckej rodine mamky Barkerovej z 30. rokov. Meno Ma Barker na Ma Baker bolo zmenené preto, lebo vraj „takto to znelo lepšie“.

Skladba je aranžovaná do osvedčenej štruktúry, ktorá bola použitá na ich prelomovom hite „Daddy Cool“, tie isté chytľavé perkusie, striedanie odpovedí vokálmi na frázovaný text, hovorený stredný part.

Skladba je uvedená výkrikom: „Freeze, I'm Ma Baker, put your hands in the air! Gimme all your money“ („Nehýbte sa, som mama Bakerová, zdvihnite ruky hore! Dajte mi všetky vaše peniaze“).

I keď to nie je nikde oficiálne uvedené, hlas patril Linde Blakeovej, manželke amerického priateľa producenta Franka Fariana, Billa Swishera, ktorý v tom čase slúžil v Nemecku. Bill Swisher nahovoril aj prostredný part piesne, ktorý oznamuje správu z vývesky FBI. Neskôr bol hlas tohto američana použitý aj v ďalších nahrávkach skupiny Boney M., ako sú „Rasputin“ a „El Lute“.

V roku 1988 Frank Farian nahral novú verziu tejto piesne pre skupinu Milli Vanilli. Verzia pre Boney M. bola tiež prerobená v tom istom roku a ďalší remix vyšla znovu v roku 1998. Coververzie skladby boli rôznymi umelcami v priebehu desaťročí nahrané mnohokrát.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]