Machanidas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Machanidas (starogr. Μαχανίδας) bol samovládca Sparty a regent mladého kráľa Sparty Pelopa od roku 210 pred Kr. do roku 207 pred Kr.

Vládca Sparty[upraviť | upraviť zdroj]

Machanidas bol pôvodne veliteľom žoldnierskeho vojska v Sparte. Po smrti kráľa Lykurga sa po nejasných udalostiach stal regentom jeho maloletého syna Pelopa. Nie je známe či patril do niektorej z dvoch kráľovských rodín v Sparte. Je možné, že túto pozíciu získal pomocou svojho vojska. Svoje postavenie zneužil a zmocnil sa samostatnej vlády. Historik Titus Livius ho opísal ako tyrana, ktorý si nectil zákony, nerešpektoval štátne inštitúcie a vládol pomocou svojho vojska sám.

Prvá macedónska vojna[upraviť | upraviť zdroj]

Vlády sa ujal počas prvej macedónskej vojny v roku 210 pred Kr. Vojna sa začala v roku 215 pred Kr. keď macedónsky kráľ Filip V. vypovedal vojnu Rímu, ktorý bojoval proti Kartágu. Vojna s Kartágom sa pre Rimanov nevyvíjala dobre a to hlavne po bitke pri Kannách v roku 216 pred Kr., kde Rimania utrpeli najhoršiu porážku vo svojich dejinách a od Ríma začalo odpadávať mnoho jeho spojencov. Na gréckej pôde sa ale oslabenému Rímu podarilo získať na svoju stranu aitólsky spolok, ktorý bojom proti Macedónii viazal macedónske vojenské sily a takiež mu prišli vhod ambície Machanida stať sa hegemónom na Peloponéze ktorému stál v ceste achájsky spolok a jeho spojenec Macedónsko.

Machanidove výboje[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 209 pred Kr. Machanidas napadol a porazil Tegeu. O rok neskôr napadol Argos a Éliďanov dokonca počas ich príprav na olympijské hry, čím porušil ekecheiriu alebo inak všeobecný posvätný mier. Pri ich obrane zasiahla Macedónia, Machanidas sa musel stiahnuť a olympijské hry v poradí už stoštyridsiatedruhé sa nakoniec konali vo svojom čase.

Bitka pri Mantinei[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 207 pred Kr. napadol Machanidas Mantineu. Proti nemu vytiahlo vojsko achájskeho spolku vedené Filopoimenom. Vojská sa stretli neďaleko mesta Mantinea. Vo vynikajúco strategicky vedenej bitke Filopoimen uštedril Sparťanom drvivú porážku. V bitke podľa Plutarcha zomrelo štyritisíc Sparťanov. Medzi nimi ležal aj Machanidas, ktorého zabil Filopoimen oštepom, keď sa Machanidas snažil na neho zaútočiť počas prekonávania priekopy. Jeho oštepom zasiahnuté telo spadlo mŕtve do jej bahnitej pôdy. Na počesť tohto víťazstva vystavil Achájský spolok v Delfách sochu Filopoimena s nápisom oslavujúcim toto víťazstvo. Svedectvo o soche podáva Pausanias, ktorý ju videl v druhom storočí pri svojich cestách po Grécku. Po smrti Machanida sa v Sparte stal regentom kráľa Pelopa Nabis.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pausanias (geograf), Periégésis tés Hellados
  • Plutarchos, Plutarchovy Životopisy, Melantrich, Praha 1940
  • Polybios, XI,11.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Machanidas na anglickej Wikipédii.
  • Vojtech Zamarovský, Vzkriesenie Olympie, Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1986