Preskočiť na obsah

Pelops (kráľ Sparty)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pelops
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovaniecca 210 pred Kr. – 206 pred Kr.
PredchodcaLykurgos
RegentMachanidas neskôr Nabis
NástupcaNabis
Biografické údaje
Úmrtie205 pred Kr.
Rodina
OtecLykurgos

Pelops (starogr. Πέλοπας) bol kráľom Sparty približne od roku 210 pred Kr. do roku 206 pred Kr. V zoznamoch kráľov Sparty je zaraďovaný ako posledný kráľ pochádzajúci z kráľovského rodu Eurypontovcov.

Pelops bol synom a nástupcom Lykurga, ktorý okolo roku 215 pred Kr. po zosadení svojho spolukráľa Agesipola vládol v Sparte sám. Keď Lykurgos v roku 210 pred Kr zomrel, jeho syn Pelops bol ešte maloletý, preto mu bol za regenta pridelený Machanidas. Nie je známe v akom rodinnom vzťahu boli s Machanidom. Udalosti týchto rokov pokrýva tieň nejasností. Machanidas bol pravdepodobne veliteľ žoldnierov bojujúcich na strane Sparty. Historik Titus Livius ho nazval tyranom, ktorý nerešpektoval eforov a vládol pomocou svojich žoldnierov sám.

Machanidas počas prvej macedónskej vojny v boji proti Achájskemu spolku v roku 209 pred Kr. dobyl Tegeu, v roku 208 pred Kr. napadol a dobyl Argos (počas posvätného olympijského mieru). V lete v roku 207 pred Kr. v bitke pri Mantinei Machanidas padol a ďalším regentom mladého Pelopa sa stal Nabis.

Nabis po krátkom čase v roku 206 pred Kr. Pelopa zosadil, zmocnil sa trónu a neskôr v roku 205 pred Kr. ho dal popraviť. Polybios Nabida opísal ako krvilačného vládcu, ktorý potom tiež vládol prostredníctvom svojich ozbrojených síl

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]


Pelops
Vladárske tituly
Predchodca
Lykurgos
kráľ
cca 210 pred Kr.206 pred Kr.
Nástupca
Nabis